Pulmoner emboli tanısında plazma D-Dimer 'lateks' testi ile pulmoner perfüzyon sintigrafisi, alt extremite doppler ultrasonografisi ve klinik olasılıklar arasındaki ilişkinin araştırılması
Evaluation of the relationship of plasma D-Dimer test with pulmonary perfusion scan, lower extremty doppler ultrasonal and clinical probability in the diagnosis of pulmonary embolism
- Tez No: 131966
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI. ÖZET Pulmoner emboli yüksek bir morbidite ve mortalite oranına sahiptir. Her ne kadar invazif tanı yöntemleri ile pulmoner embolizm hassas bir şekilde tanınabilirse de bu yöntemler pahalıdır ve yüksek komplikasyon riski taşırlar. İnvazif olmayan tanı yöntemleriyle uygun tanısal akış diagramları oluşturmak amacı ile çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızın amacı, pulmoner tromboemboli ve /veya derin ven trombozu düşündüren şikayet, muayene ve nonspesifik laboratuar bulgularına sahip hastalarda plazma D-Dimer, alt ekstremite Doppler ultrasonografı ve pulmoner perfüzyon sintigrafi (Tc-99m ile işaretli makroagregat albumin) yöntemleri ile klinik olasılıklar arasındaki tanısal ilişkiyi incelemek ve lateks D-Dimer (Sigma Diagnostics Accuclot) testinin tanısal değerini araştırmaktı. Çalışmaya alman 53 hastanın 27' si kadın (%51), 26' sı erkek (%49), yaşlan ise 22-93 arasında idi (ortalama 67±15). Klinik olarak olguların %45.2'sinde yüksek, %37.7'sinde orta, %16.9'unda da düşük klinik olasıklı pulmoner emboli vardı. Bu gruplarda D-Dimer (lateks) testi, sırasıyla %91.6, %50, %44.4 oranlarında pozitif olarak saptandı. Derin ven trombozu hastaların yalnızca %42' sinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY EVALUATION OF THE RELATIONSHIP OF PLASMA D-DIMER TEST WITH PULMONARY PERFUSION SCAN, LOWER EXTREMITY DOPPLER ULTRASOUND AND CLINICAL PROBABILITY IN THE DIAGNOSIS OF PULMONARY EMBOLISM Pulmonary embolism has a high mortality and morbidity rate. Although pulmonary embolism can accurately be diagnosed with invasive methods, these methods are expensive and have high risk of complications. Studies to prepare appropriate diagnostic algorithms using non-invasive diagnostic methods are still going on. The aim of our study was to investigate the diagnostic relationship between the clinic possibilities and plasma D-Dimer, lower extremity Doppler ultrasound and pulmonary perfusion scan (macroaggregate albumin, labeled with Tc-99m) and to investigate the diagnostic value of latex D-Dimer test (Sigma Diagnostics Accuclot), in patients with symptoms, physical exam findings and nonspecific laboratory findings consistent with pulmonary embolism and/or deep venous thrombosis. Of the 53 patients included in the study, 27 (51%) were females, 26 (49%) were males and their ages were between 22 and 93 years (mean age 67 ±15 years). Clinically, 45.2% of the patients had high-, 37.7% had intermediate- and 16.9% had low probability in terms of pulmonary embolism. D-Dimer test was positive in 91.6%, 50%, 44.4% of patients, respectively in these groups. Deep venous thrombosis was detected only in 42% of patients.