Meme kitlelerinin benign ve malign ayırıcı tanısında teknesyum-99m pentavalent dimerkaptosüksinik asitle sintimammografinin yeri ve önemi
The role and significance of pentavalent of technetium di mercaptosuccinic acid in the differentral diagnosis of mammary masses
  1. Tez No: 131976
  2. Yazar: GÜN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM AKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
89 ÖZET Malign ve benign meme kitlelerinin ve aksiller metastazlarının ayırıcı tanısı ve hastalığın izleniminde güvenilir ve noninvaziv yöntemlere gereksinim vardır. Bu konuda günümüzde en çok başvurulan mammografinin son yıllarda giderek teknolojik yönden gelişmesine rağmen, malignitelerde oluşan memedeki dens dokuların görüntüleme ve değerlendirilmesi güçtür. Bu yöntemle istatistiklere göre yaklaşık % 25 meme maligniteli olgu atlanabilmektedir. Son yıllarda meme malignitelerinin değerlendirmesinde yüksek sensitivite ve spesifitesi ile sintimammografi uygulamaları giderek artmaktadır. Bu konuda genellikle MIBI radyofarmasötiği kullamlmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Daha ucuz olması, hazırlanmasındaki kolaylık yönlerinde meme patolojilerinin ayırıcı tanısında literatürde az sayıda çalışma olmakla birlikte (V) DMS A sintimammografisi de uygulanmıştır. Biz de yukarıdaki avantaj lan nedeniyle meme patolojilerinin ayırıcı tanısında yüksek sayıdaki olguya (V) DMSA sintimammografisi uygulayarak bu yöntemin klinik değerini araştırdık. Araştırmaya yaş ortalaması 52 ± 12 olan 50 hasta alındı. Uygulamada 10. ve 60. dakikadaki aktivite birikimleri değerlendirildi. Elde edilen sonuçların istatiksel sensitiviteleri ve spesifiteleri diğer yöntemlerle karşılaştırıldı ve daha yüksek olduğu gözlendi, değerlendirmelerinin sensitivite ve spesifiteyi diğer yöntemlere göre çok yükselttiği gözlendi. Ayrıca WOR değerlerinin hesaplanması incelemeyi kantitatif bir biçime dönüştürerek sensitivite ve spesifiteyi daha da yükseldiği istatiksel olarak gözlendi. Çalışmada; (V) DMSA sintimammografinin noninvaziv bir yötem olması, gerekse kullanım kolaylığının bulunması aksiller infiltre lenf nodla rını yüksek sensitivite ile gösterilebilmesi, kantitatif değerlendirme olanağının bulunması halen kullanılmakta olan diğer yöntemlere üstünlüğünü oluşturmaktadır. îHmjüwiıkh!!>«H«i-ji iiciMo
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY Noninvasive and dependable methods are needed for the diagnosis of malign and benign mammary masses and axillary metastasis and follow-up of the disease. Although mammography which is the most performed procedure, has technologically developed during the last years, it is hard to image and evaluate the dens tissue appearing in the breast in malignity. Statistics show that allmost 25 % of malign mammary cases may be missed with this method. Recently, scintimammograhic procedure is gaining wide use with it is high sensitivity and specifity in the evaluation of breast malignities. MTBI is the commonly used radiopharmaceutical for this method and succesful results are obtained, (V) DMSA has also been used in the diagnosis of breast pathologies because it is cheaper and easier to prepare although there are very few studies with this radiopharmaceutical in the literature. We have evaluated the clinical value of this method by performing (V) DMSA scintimammography in a high number cases due to the above explained advantage of the radiopharmaceuticals in the differential diagnosis of breast pathologies. Fifty patients with mean age of 52 ± 12 SD have been accepted for the study. Activity accumulation in ten and sixty minute have been evaluated. By calculating the WOR (washout rate) value qualitatively evaluated and was observed that sensitivity both incrased. The statistical sensitivity and specifity of obtained results were higher than that of other methods. 99mTc-(V) DMSA scintimammography is a noninvasive procedure, easy perform and axillary lymph node can be demonstrated with high sensitivity and it is possible to evaluate results quantitatively. Due to these advantages this method is found to be superior to other methods.