Meme kitlelerinin benign-malign ayırıcı tanısında intratümöral vaskülarizasyon ve hemodinamiğinin renkli doppler sonografiyle değerlendirilmesi
Evaluation of intratumoral vascularization and hemodynamics with color Doppler sonography in the differential diagnosis of benign-malignant breast masses
  1. Tez No: 759188
  2. Yazar: KAMBER GÖKSU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEKİ KARPAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Benign-malign meme tümörlerinin ayırımında hemo-dinamik spektral parametrelerin tanı değerinin histopatolojik doğru/amayla test edildi. M etarial ve metod meme kitlesi tespit edilen renkli doppler US uygulandı ve hilgiler geniş hir kriter penceresinde elde edildi. Referans melignite değeri olarak Ho/lerweger ve arkııdaşlarının~· alışmasında hildirilen R/~ 80, PS~ 0 olarak haz alındı. SONUÇLAR: Fihroadenom olarak tespit edilen 24 vaka içinde. 8 tanesi (% 34) vaskülerizasyon saptanmadı. Ortalama RI değeri 0.71 (0.63-0.80); standart deviasyon 0.06 olarak hulundu. Karsinom vakalarında RI değerleri 0.55-0.99 arasında kaydedildi (Ortalama 0.75; standart sapma 006). 11 karsinom vakasında (% 44) RI değerleri% 80 veya yuka-rısıydı, PSV değerleri 13-45 mlsn olarak hulundu (Ortalama 29 mlsn; standart sapma 0.08). TARTIŞMA: Meme maligniteleri henign lezyonlara göre daha yüksek Rl değerlere sahiptir. Rl değerleri PSV ile birlikte değerlendirildiğinde meme kitleleri klasifikasyonunda spesifiteyi artırıcı özelliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The diagnostic value of hemodynamic spectral parameters in the differentiation of benign and malignant breast tumors was tested with histopathological accuracy. Color Doppler US, in which material and method breast masses were detected, was performed and the information was obtained in a wide range of criteria. As the reference melignity value, R/~ 80, PS~ 0, which was included in the study of Ho/lerweger et al., was taken as ~ 0. RESULTS: Out of 24 cases identified as phyroadenoma. Eight (34%) of them did not have vascularization. The mean RI was 0.71 (0.63-0.80); The standard deviation was set as 0.06. In carcinoma cases, RI values ​​were recorded between 0.55-0.99 (Mean 0.75; standard deviation 006). 11 carcinoma cases (44%) had RI values ​​of 80% or above, with PSV values ​​of 13-45 mlsec (Mean 29 mlsec; standard deviation 0.08). DISCUSSION: Breast malignancies have higher Rl values ​​than henign lesions. When Rl values ​​are evaluated together with PSV, it has the feature of increasing the specificity in the classification of breast masses.