Meme kitlelerinin benign ve malign ayırıcı tanısında sonoelastografinin katkısı
Evaluate the sonoelastography diagnostic performance in differensiation of benign and malignant breast masses
  1. Tez No: 324071
  2. Yazar: SETAREH FARROKHNİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL GÜNHAN BİLGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ:Çalışmamızın amacı sonoelastografinin BI-RADS sınıflamasına eklenmesinin, meme kitlelerinde benign- malign ayırımına olan katkısını araştırmaktır. Ayrıca sonoelastografi renk skorlamanın, gerinim oranlarına (strain indeks) eklenmesinin sonoelastografinin duyarlılık ve özgüllügüne olan katkısı araştırılmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmamıza Mayıs 2012 ve Ekim 2012 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Radyoloji Anabilim Dalı, mammografi unitesine tarama amaçlı, ele gelen kitle, takipte meme kitlesi ya da dış merkezde yapılan mammografinin konsultasyonu için başvuran, yaşları 22-80 arasında değişen (ortalama yaş = 45,7) 56 kadın olguda bulunan 73 solid kitle (malign, n=18; benign, n=55) dahiledildi.Tüm olgular, gerçek zamanlı elastografi yazılımı bulunan ultrasonografi cihazi ile değerlendirildi. B-mod US'de kitlelerin BI-RADS kriterlerine göre değerlendirilip BI-RADS kategorizasyon yapıldı. Sonoelastografi incelemesinde kitleler Uneo-Itoh elastisite skorlamasına göre değerlendirildi ve 5 gruba ayrıldı. Kitlenin gerinim oranı hesaplanmasında ise normal meme dokusundaki referans nokta, kitleye komşu aynı derinlikte yağ/ fibroglandular dokudan ve kitle üzerindeki ilgili alanı değiştirmeksizin cilt altı yağ dokudan seçilerek iki farklı şekilde ölçüldü. Benign ve malign ayırımında histopatolojik tanı ve 2 yıllık takip referans olarak alındı ve görüntüleme bulguları ile karşılaştırıldı.BULGULAR:Benign kitlelerin (n=55), çoğu fibroadenom (n=24) ve malign kitlelerin (n=18), çoğu invaziv duktal karsinom (n=11) idi. Malign lezyonların elastisite skorları ve gerinim oranları benign kitlelerden istatistiksel olarak anlamlı yüksek idi (p< 0,001).Benign ve malign meme kitlelerinin ayırt etmede duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif ön görü değeri sırasıyla, B-mod US için,%100 - %49,1 - %39,1 ve %100 ; US Elastografi skorlama sistemi için %83,3 - %92,7 - % 78,9 ve % 94,4 ; gerinim oran ölçümü için referans nokta kitle ile aynı derinlikteki normal dokudan seçildeğinde %72,2 - %83,6 - % 59,1 ve % 90,2 ve referans nokta cilt altı yağ dokudan seçildeğinde %64,7- %86,5 - % 61,1 ve % 88,2 olarak hesaplandı.Elastografi skorlarının değerlendirilmesinde gözlemciler arasındaki (?inter-observer?) tutarlılığının uyum gücü `çok iyi' (?=0.945) olarak belirlendi.SONUÇ:Sonoelastografi meme kitlelerinde benign- malign ayırımının yapılmasında özgüllüğü ve negatif öngörü değerlerini artırarak tanıya katkı sağlayabilecek bir modalitedir. Bu sayede B-mod US'ye ek olarak yapılacak sonoelastografi ile gereksiz takip ve gereksiz biyopsi oranları azaltılabilecektir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE:The aim of this study was to evaluate if the addition of sonoelastography scoring system to B-mod US increases the diagnostic performance of the B-mod US in differensiation of benign and malignant breast masses and strain ratio measurement in comparison with the contribution of elastography color scoring methods.MATERIALS AND METHODS:From June 2012 to October 2012, 73 solid breast masses (malignant n=18; benign n=55 ) in 56 patient (age range, 22-80 years) who referred to our departman?s Mammography unite for screenig purposes, a palpable mass, follow-up of the diyagnosed mass included in this study.All patients were evaluated with ultrasonography device in real-time elastography soft ware. During B-mod US examination BI-RADS categorization of the mass were evaluated. With US elastography masses evaluated and graded according to Uneo-Itoh elastisity scoring into 5 groups. Strain ratiof the mass measured in two different ways. First reference poit on normal breast tissue were selected from the adjacent and as deep as the mass and second reference poit on normal breast tissue were selected from the subcutaneous fat tissue without changing the corresponding field on the mass. For differentiation of benign and malignant masses, histopathologic diagnosis and follow-up of 2 years was taken as a reference, and compared with imaging findings.RESULTS:Most of benign masses (n=55) were fibroadenoma (n = 24) and most of the malignant masses(n=18) were invasive ductal carcinoma (n = 11).