Akut renal kolikli hastalarda renal arter ve ven doppler incelenmesi
  1. Tez No: 132002
  2. Yazar: ŞEYHMUS DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAOĞLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışma, renal kolikli olgularda obstrüksiyon tanısı yönünden venöz Doppler incelemenin rolünü araştırmak amacı ile planlandı. Çalışmamız tek taraflı yan ağrısı olan 30 hastayı içeriyordu. Tüm hastalara konvansiyonel ultrasonografı ve her iki böbreğin interlobar arter ve venine Doppler Ultrasonografi yapıldı. Arteriyel rezistiv ve venöz impedans indeks elde edildi. Her bir hasta için obstrükte ve obstrükte olmayan böbrekler arasında arteriyel rezistiv ve venöz impedans indeks değerleri karşılaştırıldı. Obstrükte ve obstrükte olmayan böbrekler arasındaki farklılıklar ANOVA test kullanılarak test edildi. Obstrükte b öbrek o rtalama a rteriyel M SH 3 0.2, E DH 9,RI0.67veo rtalama v enöz MSH 16.6, EDH 13.5, impedans indeks 0.34 olarak ölçüldü. Kontrlateral böbrek arteriyel MSH 29.6, EDH 11.4, RI 0.61 ve ortalama venöz MSH 13.1, EDH 5.8, impedans indeks 0,56 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to evaluate the role of venous Doppler sonography in the diagnosis of acute renal colic. Our study includes 30 patients, who presented with unilateral flank pain. All patients underwent conventional sonography, and then Doppler sonography of the interlobar arteries and veins of both kidneys. Arterial resistive and venous impedance indexes were obtained. The arterial resistive and venous impedance indexes of the obstructed and unobstructed kidney were compared for each patient. The differences between the obstructed and unobstructed kidneys were tested using ANOVA test. Obstructed kidney mean arterial MSV 30.2, EDV 9, RI 0.67 and venous mean MSV16.6, EDV 13.5, impedance index 0.34 were measured. Contra lateral kidney arterial mean MSV 29.6, EDV 1 1.4, RI 0.61 and venous mean MSV 13.1, EDV 5.8, impedance index 0,56 were measured.