Defonksiyone kolonda, intestinal morfolojik değişiklikler ve geriye dönüşebilirliği
Intestinal morphological changes and its reversibility in defunctionalized colon
- Tez No: 132048
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇETİNKURŞUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Defonksiyone kolonda, intestinal morfolojik değişiklikler ve geriye dönüşebilirliği Diversiyon koliti, kolonik epitelin lümendeki besin maddelerinin eksikliğinden kaynaklanan inflamatuar bir durumdur. Kolit, fekal akımın cerrahi olarak kesilmesinden sonra kolon ve rektumun kullanılmayan segmentlerinde gelişir ve kullanılmayan segmentin reanastomozu yapılmazsa kalıcı değişiklikler meydana gelir. Tanı, kolonik veya rektal biyopsi ile doğrulanır. Diversiyon koliti, kolonik epitelin metabolik substratlan olarak tercih ettiği lümendeki kısa zincirli yağ asitlerinin kaybının sonucudur. Çocukluk çağında kolostomi açılması gereken durumlarda; Hirschsprung hastalığı, imperfore anüs, ülseratif kolit ve Crohn hastalığında diversiyon koliti gözlenebilir. İlave tedavi olarak kısa zincirli yağ asitleri karışımının (propiyonat, asetat, bütirat) topikal uygulanması diversiyon kolitindeki semptomların kontrolünde denenmiştir. Rektumun eksizyonu veya stomanın kapatılması kesin tedaviyi oluşturur. Çalışmamızda, rat modelinin deneysel olarak kolostomi açılarak diversiyon koliti oluşturmada uygun bir model olduğu saptanmıştır. Ratta oluşturulan diversiyon koliti kısa zincirli yağ asitleri içeren enemalarla yapılan yıkamalarla önlenememiştir. Ayrıca ratta oluşturulmuş olan oluşan diversiyon koliti kısa zincirli yağ asitleri içeren enemalarla yapılan yıkamalarla tedavi edilememiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Intestinal morphological changes and its reversibility in defunctionalized colon. Diversion colitis is an inflammatory state resulting from a nutritional deficiency in the lumen of the colonic epithelium. The colitis develops in segments of the colon and rectum after surgical diversion of the fecal stream persisting indefinitely unless the excluded segment is reanastomosed. Diagnosis is established by colonic or rectal biopsy. This condition is caused by the absence of luminal short-chain fatty acids, the preferred metabolic substrates of colonic epithelium. In children diversion colitis can be seen in bowel derived Hirschsprung's disease, imperforate anus, ulcerative colitis and Crohn's disease. Adjunctive management includes the use of a topical mixture of short- chain fatty acids (propionate, acetate, butyrate) to control symptoms. Definitive treatment consists of excision of rectum or stomal closure. In this study a rat model was found an appropriate model for diversion colitis. But irrigation with short chain fatty acides enemas have not prevented. Also short chain fatty acides enemas not treated the previously performed diversion colitis. 39