Genel, epidural, spinal anestezinin rat kremaster flep modelinde mikrodolaşıma etkisi
  1. Tez No: 91674
  2. Yazar: MEHMET BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
VLOzet Mikrocerrahi girişimlerde optimal anestezi tekniği ve anestezik ajanlann seçimi konusunda halen tartışmalar devam etmektedir. Bu deneysel çalışmada isofloranın mikrodolaşımın düzenlemesinde etkili olduğu ayrıca epidural anestezinin vazodilatasyon ile birlikte perfüzyonu arttırması nedeni ile mikrodolaşımı düzenlediği ve kombine kullanımda operasyon sırasında sağladığı avantajlara ek olarak postoperatif dönemde hem sempatik aktivitenin engellenmesinde hem de ağrının kontrolü yolu ile mikrocerrahi girişimlerde ideal anestezi olarak kullanılabileceği ileri sürülmüştür. Bu amaçla rat kremaster kas flebi modelinde alternatif anestezi teknikleri kullanılmış, sonuçlar lökosit fonksiyonlarının belirlenmesi, fonksiyone kapillerlerin izlenmesi ve akım miktarı ile hızının belirlenmesi ile değerlendirilmiştir. Toplam 70 adet erkek Sprague-Dawley rat kullanılarak yapılan çalışmada her birinde 10 adet denek bulunan 5 ana gruptan, ilk 3 grupta deneklere sadece epidural, spinal ve genel anestezi verilirken son iki grupta kombine genel anestezi ve spinal yada epidural blok uygulaması yapıldı. Gruplar arasında, yuvarlanan lökositler dikkate alındığında sadece epidural ve genel anestezi uygulanan deneklerde fark istatistiksel olarak anlamlı olmamasına ( p> 0.05 ) rağmen spinal anestezi ve diğer gruplar arasında farklar istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır ( p< 0.05 ).
Özet (Çeviri)
VILSUMMARY There are still arguments in decision making of optimal anesthesia in microsurgery. This experimental study revealed isoflorane is an ideal anesthetic agent in regulation of microcirculation and epidural anesthesia augments perfusion via vasodilatation. When epidural anesthesia combines with general anesthesia besides its benefits during operation it also blocks sympathic activation postoperatively so it control pain and is an ideal anesthesia for microsurgery. For this purpose different types of anesthesia methods were performed in rat cremaster muscle flap, and leukocyte functions, functional capillary, velocity, and volume were evaluated. Five groups were formed. There were 10 rat in each group and totally 70 Sprague- Dawley rat were included in study. In first 3 group only epidural, spinal and general anesthesia were given and in the remaining groups general anesthesia were combined with epidural or spinal anesthesia.