Nükleer tıpta glomerüler filtrasyon hızı ölçümünde kullanılan üç alternatif yöntemin birbiriyle kıyaslanması
Comparison of three alternative methods in the measurement of glomerular filtration rate
  1. Tez No: 124332
  2. Yazar: HAKAN KOPARAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. K. METİN KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Glomerüler filtrasyon hızının belirlenmesi, böbrek fizyopatolojisinin ve fonksiyone böbrek kitlesinin bir göstergesi olarak kullanılan önemli parametrelerden biridir. GFR'deki düşme azalan nefron sayısıyla paralel olmamasına rağmen, böbrek fonksiyonlarındaki düşme en erken dönemlerde sadece GFR'de düşmeye neden olur ve böbrek hastalığının erken göstergesi olarak kullanılır. GFR ölçümü için kullanılan yöntemlerin çoğu, endojen veya eksojen maddelerin böbrekler tarafından temizlenme kabiliyetlerini kapsar. Tamamına yakın bölümünün glomerüler filtrasyon ile böbreklerden atılması nedeniyle, inülin kullanılarak yapılan çalışmalar GFR ölçümü için“Gold Standart”olarak kabul edilir. İnülinin enjekte edilebilir formunun elde edilmesinin ve kullanımının zor olması, zaman alıcı olması, kan ve idrar örneklerinde miktarlarının saptanmasındaki güçlükler klinikte rutin kullanımını kısıtlamıştır. Bu nedenle GFR hesaplanmasında en sık kullanılan yöntem endojen kreatinin klerensidir. Bir çok hastanın eksik idrar toplaması (özellikle yaşlı hastalar) kreatinin klerens testinin hassasiyetini ve tekrarlanabilirliğini önemli ölçüde azaltır. Dolayısıyla GFR ölçümünde uygulama kolaylıkları ve hassas ölçüm sonuçları ile nükleer tıp teknikleri ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada GFR ölçümünde 99mTc-DTPA ile gama kamera, tekli ve ikili plazma örnekleme yöntemleri arasındaki korelasyonun saptanarak rutin kullanım için en uygun yöntemin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. 25 olgu sonuçlarına göre 99mTc-DTPA ile kamera, tekli, ikili plazma örnekleri ve 24 saatlik idrar kreatinin klerensi yöntemleriyle ölçülen GFR değerleri arasında yüksek korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak; kolay uygulanabilirliği, güvenilir sonuçlarıyla klinikte rutin kullanımda 99mTc-DTPA ile tek örnekli plazma yönteminin tercih edilmesinin uygun olduğu kanısına varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Assessment of Glomerular filtration rate (GFR) is one öf the important parameters used in defining functioning renal mass. Although the reduction in GFR is not parallel to the reduction in number of nephrons; reduced renal function can cause a reduction only in GFR in the early stage and it is used as an early sign of kidney disease. Most of the methods used for GFR measurement make use of the capability of the kidneys to clear exogenous and endogenous substances. Since most of them are excreted from the kidney by glomerular filtration, the measurement made by inulin is considered as the“gold standard”for the measurement of 6FR. The routine clinical use of inulin is limited because it is not easy to obtain and use the injectable form, it is time consuming and also it is hard to measure the amount of inulin in blood and urine samples. For this reason endogenous creatinine clearance is the most popular method used for the calculation of GFR. The sensitivity and reproducibility of creatinine clearance test is markedly reduced because of the difficulties in complete collection of urine (especially old patients). Thus nuclear medicine techniques are preferred due to easier and more sensitive measurement of GFR. The aim of this study was to set a correlation between gamma camera, single and double plasma sampling methods using 99mTc-DTPA in order to evaluate the most proper method of GFR measurement. According to the results obtained from 25 cases a high correlation was observed between the GFR values measured by camera, single and double plasma sampling methods with 99mTc-DTPA and 24 hours urine clearance methods. It is concluded that single plasma sample with 99mTc-DTPA should be the method of choice in routine clinical use due to easy applicability and dependable results.