Panik bozukluğunda uyku yapısının ve hipotalamo- pitüiter-adrenal aksın incelenmesi
  1. Tez No: 132063
  2. Yazar: HAYATİ KORKMAZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI - ÖZET PB'nun karakteristik özelliği, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, taşikardi, gastrointestinal rahatsızlıklar gibi geniş bir yelpazedeki somatik belirtilere eşlik eden, tekrarlayan beklenmedik panik ataklarıdır. PB, hastanın yaşam kalitesini bozan ciddi bir psikiyatrik bozukluktur. Bu çalışmanın amacı PB olan hasta grubunda karakteristik polisomnografik uyku özelliklerini ve HPA eksen bulgularını ortaya koymaktır. Böylelikle panik bozukluğuna ilişkin yeni tanısal ve tedavisel yaklaşımlara katkıda bulunulabileceği düşünülmüştür. Hastalar DSM-IV için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu/Klinik Versiyonu (DYKGF/KV), Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (DKE ve SKE) ve Panik Agorafobi Ölçeği (PAÖ) ile değerlendirilmiştir. Birinci gecenin laboratuvar koşullarına alışma olması nedeniyle 2. geceler değerlendirilmiştir. PB grubu ile kontrol grubunun 2.
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY The characteristric feature of panic disorder (PD) is recurrent, unexpected panic attacks which accompany with a wide array of somatic symptoms, such as chest pain, heart palpitations, tachycardia and gastrointestinal discomfort. PD is a serious psychiatric disorder which destroys quality of life of the patients. The purpose of this study is to characterize polysomnographic sleep patterns and HPA axis findings in a group of patients with PD. In this way, we consider to attribute new diagnostic and theraupetic approaches in PD. Patients were evaluated with the Structured Clinical Interview for Diagnosis/Clinical Version (SCID/CV), Stait-Trait Anxiety Inventory (STAI-I and STAI- II) and The Panic and Agoraphobia Scale (PAS). Because of the first night impacts, recordings of the second night were evaluated. As compared to normal controls, patients with PD have a reduced sleep efficiency, lower total sleep time, lower percentages of stage 4 and stages 3+4, shorter latency of stage 5; increased number of wakeness, a longer sleep latency, increased number of stages changes, a higher percentage of stage 0 and higher frequencies of stages 0, 1, 2 and 5, statistically. When we evaluate the female and male patients seperately we found that male patients with PD have also a reduced sleep efficiency, increased number of wakeness, increased number of stages changes, a higher percentage of stage 0 and higher frequencies of stages 0, 1 and 2, statictically. 59Female patients with PD have also a reduced sleep efficiency, lower percentages of stages 4 and 3+4, longer sleep latency, increased number of stage changes, a higher percentage of stage 0 and longer latency of stage 3, statistically. Also, growth hormone (GH), adrenocorticotrophic hormone (ACTH), thyroid- stimulating hormone (TSH), free T3 (FT3), free T4 (FT4), follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), DHEA-S04, free testosterone, testosteron (total), estradiol (E2), sex hormone binding globulin (SHBG), 17-a OH progesterone, Cortisol, progesterone and aldosterone values are determined in blood samples of the patients to evaluate HPA axis. Whwn we compare the data about HPA we observed significant differences in the values of some hormones. PD patients we found slightly elevated levels of cortisole, ACTH, free T3, LH, progesterone and prolactine. Evan though these values were between the limits of normal range it is found that the values were more dense around the top limits. Contrary to this GH levels were around the lowest limits within the reference interval. However 17-a OH progesterone levels were significantly above the reference interval, especially in women patients. Oppositely, E2 levels were found under the reference interval in women patients and around the lowest limits in men. Keywords : Panic disorder, Sleep, HPA 60