Hipotiroidi tanısı olan hastalarda depresyon ve anksiyete bozukluğu görülme sıklığı
  1. Tez No: 552253
  2. Yazar: BAŞAR BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SÜLEYMAN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid bezine bağlı bozukluklar ve hastalıklar arasında en sık görülen hipotiroididir. Hipotiroidi, doku düzeyinde tiroid hormonu yetersizliği veya tiroid hormonunun işlevsel olmayarak etkisizliği sonucu oluşan, metobolizmanın yavaşlaması ile giden bir hastalıktır. Yavaşlayan metobolizma sonucu ortaya çıkan klinik seyirde en sık bulgular olarak; düşüncede yavaşlama, konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, yavaş konuşma, uyku bozuklukları, unutkanlık, cilt kuruluğu, kabızlık sayılabilir. Bu klinik durumlar incelendiğinde depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarında da benzer bulguların yer alması sebebiyle; çalışmamızda hipotiroidi tanısı olan hastalarda depresyon ve anksiyete bozukluğunun görülme sıklığını araştırmak amaçlanmıĢtır. Aynı zamanda hipotirodi tanısı olan hastaların sosyodemografik verileri de incelenerek hipotiroidi zemininde oluşabilecek depresyon ve anksiyete bozukluklarının oluşması üzerine etkileri incelenmiĢtir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı bir çalışmadır. 15/10/2018 – 15/01/2019 tarihleri arasında, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine tanısal başvuru veya rutin kontrolleri için başvuran hipotiroidi tanısı olan hastalarla tek tek görüşülerek 21 soruluk Beck Depresyon Ölçeği, 21 soruluk Beck Anksiyete Ölçeği ve sosyodemografik özellikleri içeren 15 soruluk anket formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Statistical Package for Social Sciences (SPSS 21) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hipotiroidi tanısı konmuş 143 hastanın yaş ortalaması 43, 36 ± 10, 30 yıldı. Çalışmamızda hastaların 127'si (%88, 81) kadın ve 16'sı (%11,19) erkekti. Hastaların 50'sinde depresyon tanısı, 10'unda yaygın anksiyete bozukluğu tanısı ve hastaların 7sinde (%4,90) da panik atak tanısı aldığı belirtilmiştir. Psikiyatrik tanı almış olan hastaların, tanı almayan hastalara kıyasla beck depresyon envanteri ve beck anksiyete ölçeği skorlarının istatistiksel olarak önemli derecede yüksek olduğu saptandı. Psikiyatrik tanı alma durumunun cinsiyet, eğitim durumu, meslek, aylık gelir ve tanı alma zamanı açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişkisine rastlanmadı. Psikiyatrik tanı alma durumunun, medeni hal, sigara içme, alkol tüketme, ailede pskiyatrik tanısı bulunma, kontrole düzenli devam etme, ilaçları düzenli kullanma durumları ile anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Psikiyatrik tanı alan hastalarda istatistikel olarak anlamlı sigara içme oranı daha yüksek, alkol tüketim oranı daha yüksek, ailede psikiyatrik tanısı olanların oranı daha yüksek olduğu saptanmıştır. Psikiyatrik tanı almayan hastalarda istatistikel olarak anlamlı evli olanların oranı daha yüksek, doktor kontrollerine gitme oranı daha yüksek, ilaçları düzenli olarak kullanma oranı daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: Hipotiroid tanısı konmuş hastalarda birçok faktörün (medeni hal, sigara içme, alkol tüketme, ailede pskiyatrik tanısı bulunma, kontrole düzenli devam etme, ilaçları düzenli kullanma durumları) anksiyete ve depresyon bozuklukları ile ilişkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Hypothyroidism is the most common hypothyroidism among the disorders and diseases related to the thyroid gland. Hypothyroidism is a disease caused by insufficiency of thyroid hormone at the tissue level or the ineffectiveness of thyroid hormone, which is caused by the slowdown of metabolism. The most common symptoms in the clinical course due to slowing metabolism are; slowing in thought, lack of concentration, fatigue, slow speech, sleep disorders, dysmnesia, dry skin, constipation. When these clinical conditions were examined, due to similar symptons in mood disorders such as depression and anxiety; The aim of this study was to investigate the prevalence of depression and anxiety disorder in patients with hypothyroidism. At the same time, sociodemographic data of patients with hypothyroidism were examined and their effects on the occurrence of depression and anxiety disorders on the basis of hypothyroidism were investigated. Method: Our study is a descriptive study. Data were collected using Beck Depression Scale (21 questions), Beck Anxiety Questionnaire (21 questions), sociodemographic questionnaire form(15 questions), were interviewed individually with patients diagnosed with hypothyroidism who applied to the polyclinics of Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine Ankara Atatürk Training and Research Hospital for diagnostic application or routine controls. It was analyzed using program Statistical Package for Social Sciences program (SPSS 21). Results: The mean age of 143 patients diagnosed with hypothyroidism was 43.36 ± 10.30 years. In our study, 127 patients (88.81%) were female and 16 patients (11.19%) were male. It was reported that depression was diagnosed in 50 patients, generalized anxiety disorder in 10 patients and panic attack in 7 patients (4.90%). Beck depression inventory and beck anxiety scale scores were found to be significantly higher in patients with psychiatric diagnosis compared to undiagnosed patients. There was no statistically significant relationship between psychiatric diagnosis in terms of gender, education, occupation, monthly income and time of diagnosis. Significant relationships were found between psychiatric diagnoses, marital status, smoking and alcohol consumption, psychiatric diagnosis in the family,regular follow-up, regular use of drugs. Statistically, smoking and alcohol consumption and family psychiatric diagnosis were higher in patients with psychiatric diagnosis. It was found that the rate of being married, going to doctor checks and using medicine regularly were higher in the patients without psychiatric diagnosis. Conclusion: In patients with hypothyroidism, many factors (marital status, smoking, consuming alcohol, having a psychiatric diagnosis in the family, continuing control regularly, using drugs regularly) were associated with anxiety and depression disorders.