Alopesi areata tanılı çocuklarda somatizasyon, stresle başa çıkma ve uyku alışanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of somatization, coping with stress and sleeping habits in children with alopecia areata
- Tez No: 931393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı alopesi areata (AA) tanılı çocuk ve ergenlerde somatizasyon düzeylerinin, stresle başa çıkma tarzlarının, uyku alışkanlıklarının ve anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji kliniğinde AA tanısı alan 8-18 yaş arasında 40 çocuk hasta grubu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş AA tanısı olmayan 40 çocuk dahil edilmiştir. Tüm çocuk ve ergenlere sosyodemografik veri formu, çocuk somatizasyon envanteri (ÇSE-24), stresle başa çıkma tarzları ölçeği (COPE), çocuk anksiyete değerlendirme ölçeği (SCARED), tüm ebeveynlere çocuk uyku alışkanlıkları anketi (ÇUAA) uygulandı. Hasta grubundaki çocuklarda alopesi ciddiyet skoru (SALT) hesaplandı. Bulgular: AA'lıların akran ilişkilerinde problem yaşadığı ve kardeşlere kıyasla ders başarılarının daha zayıf olduğu bulundu. ÇSE-24, ÇUAA, SCARED toplam puanları daha yüksek saptandı. Duygu odaklı başa çıkma tarzlarının daha fazla kullanıldığı ve alt ölçeklerden çaresiz yaklaşımın sık kullanıldığı bulundu. Duygulara yönelik yaklaşım ile somatizasyon düzeyleri arasında pozitif ilişki saptandı ve somatizasyon düzeyi ile çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım arasında pozitif ilişki görüldü. Kendine güvenli yaklaşımı kullananlarda sosyal kaygı bozukluğunun azaldığı, çaresiz yaklaşım tarzını kullananlarda arttığı saptandı. Sosyal kaygı bozukluğu varlığında daha şiddetli somatik yakınmanın olduğu görüldü. Duygulara yönelik başa çıkma tarzını kullananlarda yaygın anksiyete bozukluğu, okul reddi, panik bozukluk ve sosyal kaygı bozukluğunun arttığı saptandı. Sonuç: Bu araştırma ile AA hastalarında somatizasyon düzeylerinin, anksiyete eğilimlerinin, problemli uyku alışkanlıklarının daha yüksek olduğu, işlevsel olmayan başa çıkma biçimlerini daha yaygın kullandıkları görülmektedir. AA'nın çocuklarda psikiyatrik semptomlarla ilişkisi ve hastaların kullandıkları başa çıkma tarzlarının yaşadıkları ruhsal problemlerle ilişkilenmesi sebebi ile riskli hastalara ruhsal destek sağlanması, hastaların tedaviye uyumunu ve prognozunu iyileştireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the somatization levels, coping styles, sleep habits and anxiety levels in children and adolescents diagnosed with alopecia areata. Materials and Methods: The study included 40 children aged 8-18 years who were diagnosed with AA in Düzce University Medical Faculty Dermatology Clinic and 40 children who were matched for age and gender and didn't have AA. All children and adolescents were administered sociodemographic data form, child somatization inventory – 24 (CSI-24), ways of coping inventory (COPE), children anxiety related disorders (SCARED), and all parents were administered the children's sleep habits questionnaire (CSHQ). The severity of alopecia tool (SALT) score was calculated in the children in the patient group. Results: It was found that AA patients had problems in peer relationships and had poorer academic success compared to their siblings. Total scores of CSI-24, CSHQ, SCARED were found to be higher. It was found that emotion-focused coping styles were used more and the helpless approach from the subscales was used frequently. A positive relationship was found between the emotion-oriented approach and somatization levels and a positive relationship was seen between the level of somatization and the helpless approach and submissive approach. It was found that social anxiety disorder decreased in those who used the self-confident approach and increased in those who used the helpless approach style. It was seen that there were more severe somatic complaints in the presence of social anxiety disorder. It was found that generalized anxiety disorder, school refusal, panic disorder and social anxiety disorder increased in those who used the emotion-oriented coping style. Conclusion: This study shows that AA patients have higher levels of somatization, anxiety tendencies, and problematic sleep habits, and that they use dysfunctional coping strategies more frequently. Because of the relationship between AA and psychiatric symptoms in children and the relationship between the coping strategies used by patients and the psychological problems they experience, it is thought that providing psychological support to at-risk patients will improve patients compliance with treatment and prognosis.