Duygudurum bozuklukları eştanısının obsesif kompulsif bozukluk üzerine klinik etkileri
The Clinical impact of bipolar and unipolar affective comorbidityon obsessive-compulsive disorder
- Tez No: 132073
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TÜKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilk aşamada, Duygudurum Bozukluğu Biriminden izlenmekte olan 208 bipolar bozukluk, 41 unipolar depresif bozukluk olgusunda, YBOKÖ ile obsesif kompulsif semptomlar tarandı. Semptomu bulunan hastalara uygulanan SCID-I sonrasında OKB tanısı konan hastalara yarı yapılandırılmış OKB görüşme formu, STAI, HADÖ, HDDÖ, BDE, YBOKÖ, SYÖ ve ADVDÖ uygulandı. İkinci aşamada, Anksiyete Bozukluklan Biriminde izlenmekte olan ve polikliniğe kabul sırasında SCID, STAI, HADÖ, HDDÖ, BDE, YBOKÖ, SYÖ ve ADVDÖ uygulanmış olan OKB'li hastalar çalışmaya alındı. Hastalar, duygudurum bozukluğu olmaksızın OKB (n=49), bipolar bozukluk ile birlikte OKB (n=26) ve bipolar bozukluk olmaksızın (geçmiş/şimdi) major depresyon ile birlikte OKB (n=67) olarak üç ayrılarak sosyodernografik ve klinik özellikleri açısından karşılaştırıldı. Çalışmada, bipolar bozukluk ile birlikte OKB grubunda, duygudurum bozukluğu olmaksızın OKB grubuna göre, daha yüksek oranda epizodik gidiş, simetri/düzen obsesyonları, sıralama/düzenleme kompulsiyonları, intihar düşüncesi, sosyal fobi sıklığı ve iyi bir içgörüye sahip olmanın görüldüğü saptandı. Major depresyon ile birlikte OKB, duygudurum bozukluğu olmaksızın OKB grubu ile karşılaştırıldığında ise, semptom dağılımı, hastalığın gidişi ve içgörü düzeyi yönünden fark bulunmazken, ilk grupta anksiyete, depresyon ve obsesyon düzeyi, intihar düşüncesi, yaygın anksiyete bozukluğu ve özgül fobi görülme sıklıklarının daha fazla olduğu görüldü. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre, OKB'ye major depresyonun eklenmesi, hastalık belirtilerinin şiddetinde bir artış olarak değerlendirilebilir. OKB'nin bipolar bozukluk ile birlikteliğinin, hastalığın epizodik gidişi, semptom ve eştanı dağılımı farklılıkları ve obsesif kompulsif semptomlara yönelik yüksek içgörü düzeyi gibi özellikleriyle, tipik OKB'den farklı bir alt tip oluşturup oluşturmadığı ise, tartışmalıdır. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, at the first stage, Yale Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS) Obsessive Compulsive Symptoms were searched for presence in 208 subjects with bipolar disorder and 41 subjects with major depressive disorder, all being monitored by the Mood Disorders Unit in the Department of Psychiatry at the Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine. For those patients that were diagnosed to have obsessive compulsive disorder (OCD) after SCID-I administered to patients with these symptoms, a semistructured OCD interview form, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Hamilton Rating Scale for Anxiety (HRSA), Hamilton Rating Scale for Depression (HRSD), Beck Depression Inventory (BDI), YBOCS, Sheehan Disability Scale (SDS) and Overvalued Ideas Scale (OIS) were applied. At the second stage, patients with OCD who were subjected to application of SCID, STAI, HRSA, HRSD, YBOCS, SDS and OIS were taken to study. Patients were divided into three groups namely, those with OCD without Mood Disorders (n=:49), those with OCD together with bipolar disorder (n=26) and those with OCD together with (past/current) major depression but without bipolar disorder (n=67), which is followed by a comparison in between the so established three groups for socio- demographic and clinical aspects. During the study, group with OCD together with bipolar disorder was revealed to have episodic course, symmetric obsessions, ordering compulsions, thoughts of suicide and frequencies of social phobias at higher levels together with an insight better than the group with OCD without mood disorders. A comparison of the group with OCD together with major depression with the group having OCD without mood disorders showed that, while there was no significant difference in between from the aspects of distribution of symptoms, course of disorder and the levels of insight, anxiety, depression and obsession levels as well as thought of suicide, generalized anxiety disorders and specific phobias were more frequently seen in the first group compared to the second. According to the results obtained from this study, effect of addition of major depression to OCD may be appraised as a general increase in the intensity of symptoms of disease. However, whether combination of OCD with bipolar disorder forms a subtype that is different from OCD with its such characteristics as the differing episodic course of the disease, symptoms and distributions of comorbidities as well as the high levels of insight attributable to obsessive compulsive symptoms, is still the agenda of hot discussions. 69