Major depresyonda tedavi öncesi ve sonrası sitokinlerin (TNF-alfa, IL-6) kan serum düzeylerinin değerlendirilmesi
Pre and after treatment investigation of serum cytokine levels (TNF-alfa, IL-6) in patients with major depression
- Tez No: 132087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ TUĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Son yirmi yılda yapılan araştırmalar bağışıklık sistemi değişiklikleriyle depresyonun yakın ve nedensel bir ilişki içerisinde olduğuna işaret etmektedir. Majör depresyonda özellikle IL-6 ve TNF-ot gibi proinflamatuvar sitokinlerin salınımında artış olduğu bildirilmektedir. IL-6 düzeyleri ile ilgili bir çok ve çelişkili araştırma olmasına rağmen serum TNF-a düzeyleri daha az araştırılmıştır. Araştırmamızda majör depresyonu olan 41 hastanın serum TNF-a ve IL-6, CRP düzeyleri ve lökosit sayısı kontrol grubunu oluşturan 26 sağlıklı gönüllü ile karşılaştırıldı. Hastalara uygun antidepresan tedavi başlandı. Hasta ve kontrol gruplarından immünolojik parametreleri değerlendirmek için kan alındı. Hamilton depresyon ölçeği ve Beck depresyon envanteri uygulandı. Tedaviden önce 26.90 ± 6.30 olan Hamilton depresyon ölçeği puanının tedaviden sonra 9.07 ± 4.41 'e, 35.43 ± 7.22 olan Beck depresyon envanteri puanının da 14.65 ± 4.86'ya gerilediği saptandı. Ayrıca tedaviden sonra serum TNF-a düzeyleri normal kontroller düzeyine indi. Serum TNF-a düzeylerindeki düşme, Hamilton depresyon ölçeği ve Beck depresyon envanteri puanlarındaki düşmeye paraleldi. IL-6 düzeylerinde ise tedavi öncesi ve sonrası farklılık saptanmadı. Yapılan araştırmalar ve bulgularımız, sitokin düzeylerinin değerlendirilmesinin majör depresyonu tanılandırmada ve tedavisini izlemede yararlı olduğuna işaret etmektedir. Özellikle serum TNF-a düzeylerinin ölçümü depresyonda bir biyolojik belirleyici olarak öne çıkmaktadır. 44
Özet (Çeviri)
PRE AND AFTER TREATMENT INVESTIGATION OF SERUM CYTOKINE LEVELS IN PATIENTS WITH MAJOR DEPRESSION SUMMARY Over the last twenty years, studies have pointed out the close and causal relationship between the immune system defficiency and depression. Hypersecretion of proinflammatory cytokines, such as TNF-alpha and IL-6 was reported in the patients with major depression. Despite a lot of contradictory studies about the values of IL-6, few studies were reported about the serum levels of TNF-alpha. In this study, serum levels of TNF-alpha, IL-6 and CRP, white blood cell count of 41 patients with major depression were measured and these values were compared with the values of 26 healthy controls. The patients were started appropriate antidepressant agent. Blood samples of the patients and control subjects were obtained for determining the immunological parameters. Hamilton Depression Rating Scale and Beck Depression Inventory were performed for all the patients. Pretreatment value of Hamilton Depression Rating Scale was 26.90 ± 6.30 and it was 9.07 ± 4.41 after treatment. The pretreatment values of Beck Depression Inventory was 35.43 ± 7.22 and it was found as 14.65 ± 4.86 after treatment. Furthermore serum levels of TNF-alpha were found decreased to the values control subjects after treatment. After treatment, the values of TNF-alpha and the values of Hamilton Depression Rating Scale and Beck Depression Inventory were found corralated. There was no significant difference between the pretreatment and after treatment values of the IL-6. Literatures and our findings indicate that determination of the levels of cytokines have value for diagnosing the major depression and for evaluating the treatment procedures. Especially measurement of TNF-a in serum may be a biological marker in patients with depression. 45