Antisosyal ve borderline kişilik bozukluğu olan bireylerde saldırganlık davranışının psikiyatrik testlerle değerlendirilmesi ve biyolojik değişkenlerle olan ilişkisinin araştırılması: kontrollü bir çalışma
The evaluation of agression in individuals antisocial and borderline personality disorder with psychiatric tests and their relation with biological variables: a controlled study
  1. Tez No: 132086
  2. Yazar: ALİ FUAT BAYKIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇETİN, YRD. DOÇ. DR. CENGİZ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı saldırganlığın nöropsikometrik, biyokimyasal ve nöroendokrinolojik göstergelerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla antisosyal kişilik bozukluğu ve borderline kişilik bozukluğu tanısı alan 56 erkek denek ve kontrol grubu olarak, bu grupla aynı yaş grubunda, benzer eğitim düzeyinde, ruhsal yakınması olmayan 28 erkek gönüllü alınmıştır. Deneklere sosyodemografik bilgi formu, Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ), Saldırganlık Ölçeği uygulandı, lipid profilleri, adiponektin, rezistin düzeyleri belirlendi. Antisosyal kişilik bozukluğu olan grup, borderline kişilik bozukluğu grubu ve kontrol grubu, SÖÖTÖ öfke dışa alt ölçeğinden aldığı puanla ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Antisosyal kişilik bozukluğu grubu, borderline kişilik bozukluğu grubu ve kontrol grubu ile saldırganlık ölçeğinden aldıkları puanlara göre karşılaştırıldı. Alt ölçeklerden öfke, dolaylı agresyon, toplam agresyon aldıkları puanlar ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p0,05). Çalışmaya alınan deneklerin SÖÖTÖ alt gruplarından öfke dışa ile açlık kan şekeri ölçümleri karşılaştırıldığında gruplar arasında ters ilişki olduğu bulundu. Rezistin ve adiponektin seviyelerine ELİSA testi ile bakıldı. Adiponektin seviyesi, rezistin seviyesi ve self mutilatif davranış arasındaki ilişki karşılaştırıldığında istatistiksel olarak ters ilişki olduğu bulunmuştur. Adiponektin Seviyesi ile yasal suç arasında istatistiksel olarak ters ilişki olduğu bulunmuştur. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation of Agression in Individuals with Antisocial and Borderline Personality Disorder with Psychiatric Tests and Their Relation with Biological Variables: A Controlled Study The purpose of this study was to investigate agression by using neuropsychometric, biochemical and neuroendocrinologic methods. The study consisted of 56 inpatients (all males, age range 20-35); 31 of them were antisocial identity disorder, 25 of them were borderline identity disorder according to DSM-IV-TR criteria and 28 healthy vounteers of tehe same age group, with similar educational background and with no known psychiatric complaint. Participants were asked to fill out Socio-Demographie Information form, the State Anger Scale and the Turkish Adaptation of Agression Questionnaire. Total cholesterol, triglyceride, HDL, VLDL, LDL levels were determined by taking venous blood samples half an hour before and 2 hours after each meal and at midnight. Also adiponectin and resistin levels were measured using ELISA. Total cholesterol, triglyceride, HDL, VLDL, LDL levels were measured during the day and there was no statistically significant difference between the three groups(p>0,05). There was a statistically significant difference between the groups according to The State Anger Scale.