Şizofren hastalarda klozapin tedavisine yanıt ile sitokrom P450 1A2 (CYP1A2*1F) genetik polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
The relations between response to clozapine cytochrom P450 1A2(CYP1A2*1F, C-->A mutation) in the patients with schizophrenia
- Tez No: 132088
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇETİN, DOÇ. DR. SERVET EBRİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Şizofren Hastalarda Klozapin Tedavisine Yanıt ile Sitokrom P450 1A2 (CYP1A2*1F) Genetik Polimorfizmi Arasındaki İlişkinin Araştırılması Genetik farklılıklar hastalar arasında tedaviye yanıttaki geniş değişkenliğe katkıda bulunmaktadır. Farklı Sitokrom-P450 (CYP450) enzimlerinde hastanın bir antipsikotik ilaca yanıt vermemesini ya da abartılı bir klinik yanıt oluşturmasını belirleyebilecek polimorfizmler tespit edilmiştir. Bu çalışmada klozapin tedavisine yanıt ile CYP1A2 genetik polimorfizmi (CYP1A2*1F C-->A mutasyonu) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar, Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Negatif Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (SANS), vital bulgular, rutin biyokimyasal incelemelerle değerlendirildi. Olgular 18 hafta süre ile takip edildi. Ölçümler tedavi öncesi ve tedavi sonrası olarak, 1 ve 18. haftalarda yapıldı. Tam kan ve rutin biokimyasal değerlendirmeler her hafta tekrarlandı. Klozapin 200-600 mg/gün doz aralığında kullanıldı. Daha önceden klozapin kullanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmayı 97 olgu tamamladı. Bir olgu ağır sedasyon nedeniyle, iki olgu da takip için kan vermeyi reddettiği için çalışma dışında kaldı. Onsekizinci hafta sonunda, tedavi öncesine göre BPRS, SANS, SAPS puanlarında % 20 lik azalma tedaviye yanıt kriteri olarak alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relations Between Response to Clozapine Cytochrom 4501A2 (CYP1A2) Genetic Polimorphism (CYP1A2*1F, C- >A mutation) in the Patients with Schizophrenia Genetic differences show that there is a large variation between patients in the response to treatment. It has been determined that polimorphisms which patient do not respond to typical antipsychotic drugs or giving a heavy clinical response, were determined. In this study, the relation between response to clozapine treatment and CYP1A2 genetic polymorphism (CYP1A2*1F C~>A mutation), in the patients with schizophrenia was investigated. Patients were assessed with Brief Psychiatric Assesment Ratio Scale (BPRS), Positive Symptom Assesment Scale (SAPS), Negative Symptom Assesment Scale (SANS) and rutine biochemical assesment. Subject were followed for 18 weeks. Measurements were before and after the treatment, respectively on the first and 18'th weeks. Complete blood and rutine biochemical assessments were repeated every week. Clozapine was given in the range 200 to 600 mg/day. Patients with a prior clozapine usage were assessed as a retrospectively. Ninety seven of one hundred patients completed the study. Two patients had a heavy sedation and one patient refused to give blood for the following treatment and thus these three patients were dropped out of the study. After the completion of the 18'th week, a positive response defined as a 20 % increase in the BPRS, SANS, SAPS scores compared to the values before the treatment. As a result, in the patients who had taken to the clozapine treatment before with CYP1A2*1F ( C~>A mutation ) polimorphism, the response to clozapine treatment was less than the expected result.