TSK Asker Hastanesi yöneticilerinin önderlik davranışlarının tespiti ve sergilenen önderlik davranışları ile kurum performansları arasındaki ilşkinin analizi
- Tez No: 132122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
VI. ÖZET önderlik kurumların amaçlarını verimli biçimde başarılmasına yönelik temel yönetim faaliyetidir. önderlik, diğerlerinin etkilenerek örgütsel amaçlar yönünde harekete geçirilmesi süreci olarak tanımlanabilir. Tüm kurumlar belirli amaçları başarmak için tasarlanırlar; kurumlar amaçlarını gerçekleştirmek için belirli kaynakları kullanırlar. Bu kaynakların optimum biçimde kullanılmasına ise verimlilik denilmektedir. Yöneticilerin kurumsal kaynakları verimli biçimde kullanılmasını sağlama sorumluluğu bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, TSK asker hastanelerinde görevli yöneticilerin önderlik davranışlarını belirlemek ve önderlik tarzlarıyla kurumsal performans arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma eğitim amacı gütmeyen TSK hastanelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini, asker hastanelerinde görevli başhekim, başhekim yardımcısı, idare amiri ve başhemşire yöneticiler oluşturmaktadır. Yöneticilerin önderlik tarzlarının ölçülmesinde Blake Mouton tarafından geliştirilen ve Arıkan tarafından uyarlanan veri toplama aracı kullanılmıştır. Hastanelerin teknik performansının ölçümünde veri zarflama analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinin sınanmasında Mann Whitney U testi ve Ki kare testi kullanılmıştır. Çalışmada asker hastane yöneticilerinin ağırlıklı olarak 9-9 tarzı olarak bilinen ekip önderliği tarzını uyguladıkları saptanmıştır. Diğer yönden önderlik tarzı ile teknik performans arasındaki yönetsel makamlar bakımından anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 153
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Leadership is a basic managerial activity focused on achieving organizational objectives efficiently. Leadership can be defined as a process of influencing others to achieve organizational objectives. Organizations are designed to attain predetermined objectives. Organizations comsume different resources. Optimum utilization of this resources is called efficiency. Managers have responsibility for efficient resource utilization. Main goal of this study is to describe leadership behaviors of managers at different managerial positions in military hospitals and to investigate relationship between leadership style and organizational performance. Study was conducted in general military hospitals. Study population comprised chief of staffs, vise-chief of staffs, hospital administrators and head nurses working at military hospitals. To measure leadership styles of the managers, a questionnaire, developed by Blake and Mouton and adapted by Ankan, was used. To measure technical efficiencies of hospital, data envelopment analysis was performed. To test the research hypothesis, Mann Whiney U test and Chi Square test were employed. In this study, it was found that, great majority of managers have adapted team leadership style also known as 9-9 leadership. Also it was found that there were no statistical relationship beetwen leadership style and technical performances of hospitals. 154