Sağlık kurumlarında kitlesel NBC (KBRN)) yaralanmalarına yönelik davranış modelinin oluşturulması
Developing a behavioral model that is intending for cbrn mass casualties in health facilities
  1. Tez No: 311640
  2. Yazar: SERMET SEZİGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KENAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, İlk ve Acil Yardım, Hospitals, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışması ile hastane olay yönetim sisteminin (Hospital Incident Command System [HICS]) temel unsurlarından faydalanarak TSK Asker Hastanelerinde tıbbi KBRN savunmasına yönelik davranış modelini oluşturmak amaçlanmıştır. Öncelikle GATF Eğitim Hastanesinin tıbbi KBRN savunmasına yönelik mevcut durumu yani güçlü ve zayıf yönleri ile olası tehdit sahaları ve fırsatları SWOT analizi yapılarak belirlenmiştir. Daha sonra KBRN kaynaklı kitlesel yaralanmalara yönelik müdahalenin esaslarını planlayacak bir çalışma grubu oluşturulmuş ve ayrıntılı bir planlama çalışması yürütülerek GATF Eğitim Hastanesi tıbbi KBRN savunma planı hazırlanmıştır. Hazırlanan bu planlamanın bir model olarak TSK Asker Hastanelerinde uygulanabilmesi maksadıyla asker hastanelerinin tıbbi KBRN savunma hazırlıklarına rehber teşkil edecek bir ?Asker Hastaneleri Tıbbi KBRN Savunması Hazırlık ve Kontrol Formu? hazırlanmıştır. Hazırlık ve kontrol formunda tıbbi KBRN savunma planı, teşkilat, güvenlik, basın ve halkla ilişkiler, tıbbi müdahale, altyapı, planlama, lojistik, finans, eğitim, kurumsal koordinasyon ile imkan ve kabiliyetler başlıklarına yer verilmiştir. Böylece KBRN kaynaklı kitlesel yaralanmalara yönelik davranış modeli oluşturulmuş, asker hastanelerinde bulunması gereken teşkilat yapısı, asgari imkan ve kabiliyetler, kurumsal koordinasyon ve eğitime yönelik standartlar ile müdahale esasları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a behavioral model that is intending for medical CBRN response of Turkish Armed Forces (TAF) military hospitals by using the basic elements of Hospital Incident Command System (HICS).First of all, current status of medical CBRN defense of GMMF Training Hospital was identified by SWOT analysis in order to evaluate the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of the system. Then, a working group was established in order to determine the fundamentals of the response and a detailed medical CBRN response plan was developed for GMMF Training Hospital. This detailed response plan was used as a model in order to develop a preparedness control form of military hospitals for the medical CBRN response. The control form contained details including the medical CBRN response plan, organizational chart, facility and personnel security, media and public relations, medical response, facility infrastructure, logistic, financial management, organizational coordination, and capabilities. So a behavioral model for CBRN mass casualities was developed. By this way, elements of the preparedness of militay hospitals including organizational chart, optimal capabilities, standarts of organizational coordination and training and essence of the response were determined.