Anterior omuz instabilitelerinde açık bankart tamiri
- Tez No: 132132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECİHİ KIRDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
VII. ÖZET Omuz insana en geniş hareket imkanı sağlayan eklem olamsını, en sık çıkan eklem olmasıyla öder. Bu sık karşılaşılan sorunun cerrahi tedavisi içinde günümüze kadar 100'den fazla yöntem tarif edilmiştir. Omuz instabilite tanısı ile 1999-2003 yılları arasında 92 hastaya GATA. ortopedi kliniğinde, sütur ankorlar kullanılarak açık Bankart tamiri uyguladık. Bu hastalardan çaşitli nedenlerle kontrolden çıkan veya son kontrollerine gelmeyen 24 hasta dahil edilmemiştir. 6 aylık rehablitasyonunu tamamlamış toplam 68 hastayla görüşülerek fizik muayeneleri yapımış ve son radyografileri değerlendirilmiştir. Hastaların hepsi erkekti. Hastaların cerrahi sırasındaki ortalama yaşı 24.55 idi. İlk çıkık yaşı ortalama 19.5, çıkık sayısı ortalama 20.7 idi. Tüm hastalarımızda ilk çıkık nedeni bir majör travma idi. Hiçbir vakada gönüllü çıkık anamnezi yoktu. Tüm hastalarda korkutma ve yerine koyma testleri pozitif idi. Tüm hastalara ameliyat öncesi anestezi altında muayene yapıldı. Hiç bir hastada rekürrens görülmedi. Olguların ortalama Rowe skoru 95.5 ti (80-100). Rowe'un bankart skorlamasına göre 60 hastada (%88.2) mükemmel sonuç, 8 hastada (%1 1.8) iyi sonuç elde edildi. Hiç bir hastada rekürrens ve başarısız sonuç yoktu. 13 hastamızda ortalama dış rotasyon kaybımız 7.46 idi. Glenohumeral instabilite tedavisinde amaç glenohumeral eklem hareketini kısıtlamadan instabilitenin önlenmesidir. Bu açıdan bakıldığında Bankart tekniği en uygun tekniktir. Bankart tekniğinde sütür ankor kullanılması eski bir tekniğe yeni bir çığır açmıştır. 71
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY Shoulder most often dislocated as well as enabling a wide range of motion in the human body. Within the surgical treatment of this comman problem, more than a hundred metods have been described up to now. Open surgecal process has been arrlied to 92 patients having glenohumeral instability between 1999 and 2003. The patients who had completed the rehabilitation lasting 6 months have been included in this study. 24 of the 92 patients who have not come to the follow up or join because of the various reasion have not been included. The phsycial examination of totaly 68 patients has been performed and their radyographies have been evaluated. All patients were mail. The mean age of the patients during the surgery was 24.55. The mean age of the firs dislocation was 19.5, and the mean number of the dislocation was 20.7. The first dislocation cause of all the patients was the major trauma. There was no voluntery dislocation history in any cases. Apprehension and relocation tests were positive in all patients. All patients were examined under the anaesthesia before the operation. The open Bankart repair has been applied to all patients by using the suture anchor. There was no recurrence in any patients. The mean Rowe score of the cases were 95.5 (80-100). By means of the Rowe score, excellent results in 60 patients (88.2 %) and good results in 8 (11.8 %) patients were obtained. There was no failure result as there was no recurrence in any patients. The aim at the treatment of the glenohumeral instability is that the instabilitation is protected without limiting the motion of the glenohumeral joint. From this point of view, Bankart technique is the most appropriate technique. The fact that sutur anchor is used in the Bankart technique has provided the new contributions to the old technique. 72