Gelişimsel kalça displazisinde erken ve geç tanı yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 132133
  2. Yazar: SELİM TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
7. ÖZET Ultrasonografinin gelişimsel kalça displazisi erken tanısındaki etkinliği, tedavi takibi ve bir tarama testi olarak güvenilirliğinin irdelenmesi çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Çalışmamızda Reinhard Graf m ortaya koyduğu ilkeler esas alınarak 957 bebeğin 1914 kalçası incelenmiştir. Tiplendirme, yine Graf yöntemine uygun olarak yapılmıştır. Tip 1 kalçalar % 90.49 oranında, tip 2a kalçalar % 8,42 oranında, tip 2b kalçalar % 0,31 oranında, tip 2c kalçalar % 0,16 oranında, tip D kalçalar %0,05, tip 3a kalçalar %0,31 tip3b kalçalar % 0,05 oranında ve tip 4 kalçalar %0,1 oranında saptandı. Ultrasonografi, klinik muayene ve diğer görüntüleme yöntemleri ile karşılaştırıldı ve sonuçta ultrasonografinin günümüzde yenidoğan döneminde gelişimsel kalça displazisinin tespitinde en ideal tarama yöntemi olduğu saptandı. 59
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Our aim is to determine the safety and efficiancy of US as an instrument used in the early diagnosis, treament follow up and in scanning searches. In our study we evaluated 1914 hips of 957 babies due to the principles of Reinhard Graf. classification was also made according to Graf principles. Of the hips evaluated 90.495 % were type I, 8.42 % were type Ha, 0.31 % were type II b, 0. 16 % were type lie, 0.05 % were type D, 0.31 % were type III a, 0.05 % were type lllb and 0.1% were type IV. After comparing with clinical examination and other diagnostic methods, we determined that US the most useful method that can be used in diagnosis of congenital hip dyspalsia. 60