Kemik defektlerinin kompozit biyomateryallerle tamiri
- Tez No: 132131
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Diafiezeal kemiklerdeki segmental defektlerin tedavisinde, otojen kansellöz kemiğin yerini alabilecek çeşitli greft materyalleri denenmektedir. Demineralize kemik matriksi ise etkisini kanıtlamış, ostekondüktif ve osteindüktif bir grefttir. Bu araştırmanm amacı DBM ve otojen greftin kombine kullanınıımn tavşan ulna kemik defekti modelindeki etkinliğini araştırmaktır. Deneysel model olarak DBM ve otojen iliak kanat grefti tek başlarına ve birbirleriyle kombine edilerek kullanılmıştır. Kontrol grupları olarak; defekt oluşturulup boş bırakılan ve defekt hiç oluşturulmayan iki grup daha deneye dahil edilmiştir. Sonuçlar radyolojik, histolojik ve dansitometrik olarak değerlendirilmiştir. 12 hafta sonunda defekt alanında ki yeni kemik dokusunun hacimsel ve dansitometrik olarak en iyi DBM + otogreft kompozitinin varlığında oluştuğu izlenmiştir. Ayrıca kemik dokunun oluşma süreci, yine kompozit greftte diğer gruplara göre daha hızlıdır. Defekt oluşturulup boş bırakılan kontrol grubunda ise yeni kemik oluşumu gözlenmemiştir. Bu sonuçlardan hareketle DBM'in otojen kansellöz kemiğin etkisini potansiyelize ettiği kanısına varıldı. Bu sinerjistik etkinin; DBM'in indüklediği endokondral kemikleşmenin varlığı, DBM'in ihtiva ettiği osteoindüktif faktörlerin otojen greftteki hücrelerle etkileşimi ve DBM'in hızla vaskülarize olmasıyla sağladığı anjiojenik greft yatağının sayesinde olduğu söylenebilir. İnsanlardaki masif segmental kemik defektlerinin onarılmasına DBM + otojen greft kombinasyonu hızlı ve tam defekt tamirinde kullanılabilecek güvenli bir alternatiftir. Böylece DBM'in güçlendirici ve greft hacmini genişletici etkisiyle otojen grefte olan ihtiyaç azalabilir. 70
Özet (Çeviri)
REPAIR OF BONE DEFECTS WITH COMPOSITE BIOMATERIALS Reconstruction of diaphyseal bone defects is a challenge for orthopaedic surgeons. Cancellous autogenous bone is considered as gold standard for bone grafting applications. Many graft materials had been used for substitution of aoutogenous bone graft like Demineralized Bone Matrix. DBM has both osteoinductive and osteoconductive capacity. Aim of this study to investigate the efficacy of DBM and aoutogenous cancellous bone graft composite in a rabbit ulna segmental defect model. DBM alone and autogenous cancellous bone alone were also used for implantation. Other experimental groups in this study were negative control group (defect created but not treated) and positive control group (defect not created). Union was evaluated with radiographical, histological and DEXA measurement at the defected area. Healing was significantly higher in the defects treated with DBM and autogenous graft. Also new bone formation is clearly evident in the early stages of healing process in this group. Negative control group showed no new bone formation. According to these results DBM may increase the effect of autogenous bone grafts. DBM serves as a graft extender or enhancer. Additionally DBM has some capabilities like; rapid revascularization, serving as an excellent graft bad, enhancing of endochondral ossification and osteoinduction by specific peptides. These features of DBM are the key points of its synergistic effect on aoutogenous grafts. DBM + autogenous bone graft composite an effective alternative in treatment of segmental bone defects in humans. Therefore DBM may decrease the requirement of autogenous bone graft in orthopaedic applications. 71