Medulla spinalis iskemi modelinde eritropoetinin siklik adenozin mono fosfat response element binding protein fosforilasyonu ve motor nöron hücrelerine etkisi
The effect of erythropoietin on the phosphorilation of cyclic adenosine monophosphate response element binding protein and motor neurons in the animal model of medulla spinalis ischemia
- Tez No: 132193
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AÇIKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Eritropoetin son zamanlarda in vivo ve in vitro çalışmalarda serum growth faktör azlığı, eksitotoksisite, enflamasyon, travma ve hipoksi gibi çeşitli durumlarda nöroprotektif e&isi gösterilmiş olan bir hematopoetik süokin hormondur. Bununla birlikte deneysel spinal kord iskemisinde in vivo olası nöroprotektü etkileri ve bu etkileri hangi hücre içi mekanizmaları kullandığı tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Bu çalışmada sıçanlarda geçici global spinal kord istemi modelinde eritropoefinm nöroproteküf etkisira değerlendirilmek ve bu etkiyi CREB proteininin fosforilasyonu üzerinden yapıp yapmadığını araştırdık. Halotan anestezisi altında desendan aortantct 5 dak. oklüzyomı ile oluşturulan spinal kord iskemisinin öncesinde rekombinant insan eritropoetini (r-iEpo) 1000 ü/kg dozda infravertöz olarak uygulanmıştır. Kontrol grubuna serum fizyolojik verilmiştir. Deneklerin fonksiyonel nörolojik durumları anesteziden derlenmenin hemen sonrasında, reperfözyonun 24 ve 48. saatlerinde nörolojik skortama kullanılarak değeriendirilmiştir. Eritropoetin ite tedavi edilen deneklerde 48 saatte uygulanan klinik değerfendirmede kontrol grubuna oranla nörolojik skorda iyileşme olmasına rağmen, sonuçta anlamlı düzelme olduğu saptanmadı. Reperfüzyon hasarianması sonrasında 48 saatte sakrifiye edilen hayvanların spinal kordtarı çıkarılarak ftkse edildi. Spinal kordlarda aynı düzeyden alınan kesitlerin hematoksiten-eosin ile histopatelojik değerlendirilmesi yapılmıştır. Işık mtkroskobtsinde spinal kord ventral gri cevher alanında 25 u üzerindeki motor nöronlar sayıldı. Posterior horn alanlarında fosforiSe CREB yoğunlukları, saptandı. Sham grubunda- normal nöron- sayım- oranı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Erythropoietin is a hematopoietic cytoföne-hormone that has recently been shown to exert neuroprotection against various insults such as excitotoxicity, ischemia, hypoxia, trauma, inflammation and serum growth factor deprivation in vitro and in vivo. However, its possible neuroprotective effect and probable intracellular pathways has never been studied in experimental spinal cord ischemia in- vivo. In this study, we evaluated ihe putative neuroprotective action of erythropoietin and also whether this action occurs through the fosforilation of CREB protein in transient global spinal ischemia model in rats. Recombinant human erythropoietin was administrated intravenously doses of 1000 U.kg4 immediately after spinal cord- ischemia that was produced by occlusion of abdominal aorta for 20 minutes under ftalothane anesthesia. Control group received only safine. Functional neurological status of animals was evaluated immediately after awakening from anesthesia, at 24 and 48 hours of reperfusion using neurological- scoring. Although cünical evaluation revealed that systemic administration of erythropoietin has a ameliorating effect on the group compared with the control group on neurological outcome, no significant recovery occurred. Animals were sacrrfied 48 hours after reperfusion injury and- their spinal cords were removed, fixed and embedded. Histopathological evaluation was performed on hematoxylin-eosine-stained sections from the same levels of spinal cord -specimens. In light microscopy of motor neurons in the ventral gray horn of the spinal cords, the motor neurons over the size of -25 urn were counted. Also in the posterior horn regions, the- neurons containing phospborilated CREB positive nucleus were evaluated quantitavely by counting and dividing them into 4 groups (1, %50). The results were as following.