Aortik oklüzyon ile indüklenen spinal kord iskemisinde L-arjininin nörolojik ve histopatolojik sonuçları
The effects of L-arginine on neurological and histopathologic outcome in spinal cord ischemia induced by aortic occlusion
- Tez No: 132207
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÖZPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET Genel bilgi ve Amaç: Spinal kord iskemisine sekonder gelişen parapleji ve paraparezi, inen aorta ve torakoabdominal aorta cerrahisinin ciddi bir komplikasyonu olup, postoperatif yaşam kalitesini önemli derecede olumsuz etkiler, Nitrik oksidin (NO) spinal kord iskemisi patofizyolojisindeki rolü hakkında az şey bilinmektedir. Artmış NO üretimi, vazodilatasyon ve / veya platelet agregasyonu inhibisyonu ile organ kan akımını artırarak nöroprotektif olabilir. Bununla birlikte, NO, serbest radikal aracılı nöronal hasarlanma ile nörodejeneratif olabilir. Bu çalışmanın amacı, bir NO prekürsörü L-Arjininin, geçici spinal kord iskemisi sonrasındaki nörolojik ve histopatolojik sonuçlara etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Yeni Zellanda beyaz tavşanlarında, 30 dakikalık inen torasik aortik oklüzyon ile spinal kord iskemisi oluşturuldu ve hayvanlar iki gruba ayrıldılar. Kontrol grubu (n=10) sadece 4ml/kg/saat izotonik solüsyonu aldı; L-Arjinin grubu (n=8) izotonik solüsyonu ile birlikte 3mg/kg/saat L-Arjinini intravenöz plarak, oklüzyon sırasında ve reperfüzyon periyodunun ilk 30 dakikasında, aldı. Nörolojik fonksiyonların değerlendirmesi, operasyondan sonra 24 ve 48. saatlerde, Tarlov skalası kullanılarak yapıldı. Tavşanlar postoperatif 48. saatte histopatolojik değerlendirme için sakrifiye edildiler. Bulgular. Gruplardaki 24 ve 48. saatlerdeki nörolojik sonuçlar arasında anlamlı bir fark olmadığı gözlemlendi. 48. saatteki parapleji ve paraparezi kontrol grubufıda %70, L-Arjinin grubunda ise %100'dü. Histopatolojik skorlar açısından gruplar arası anlamlı farklılık yoktu ve histopatolojik bulgular her zaman arka ayak motor fonksiyonları ile uyumfu değildi. Sonuç: Mevcut deneysel çalışma, L-Arjihinin ^istemik olarak 3mg/kg/saat'ten verilmesinin, geçici spinal kord iskemisi sonrasıhdaki nörolojik ve histopatolojik sonuçlan iyileştiremediğini ortaya koymuştur. 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE EFFECTS OF L-ARGININE ON NEUROLOGIC AND HISTOPATHOLOGIC OUTCOME IN SPINAL CORD ISCHEMIA INDUCED BY AORTIC OCCLUSION Background and Purpose: Paraplegia or paraparezis secondary to spinal cord ischemia is a severe complication of surgery on the descending aorta and thoracoabdominal aorta that has a major negative effect on the postoperative quality of life. Little is known about the role of nitric oxide (NO) in the pathophysiology of spinal cord ischemia. An increase of NO production may be neuroprotective by increasing organ blood flow by vasodilatation and / or inhibition platelet aggregation. However, NO may be neurodegenerative by free radical mediated neuronal damage. The aim of this study is to investigate, the effects of L- Arginine, a NO precursor, on neurologic and histopathologic outcome after transient spinal cord ischemia. Materials and Method: Spinal cord ischemia was induced in New Zealand white rabbits by descending thoracic aortic occlusion for 30 minutes and animals were divided into two groups. Control group (n=10) received only 4ml/kg/hour saline solution; L-Arginine group (n=8) received 3mg/kg/hour L-Arginine intravenously during occlusion and first 30 minutes of reperfusion period with saline solution, Neurologic function assessed 24 and 48 hours after the operation by using Târlov scale. The rabbits were sacrificed at 48 hours postoperatively for histopathologic examination. Findings: No significant difference in neurologic outcome between the groups was observed at 24 and 48 hours. The incidence of paraplegia and severe paraparezis at 48 hours were %70 in the control group and %100 in the L-Arginine group. There was no significant difference in histopathologic scores between the groups and histopathologic findings did not always correspond with hind-limb motor function. 55