Aortik oklüzyon ile indüklenen böbrek iskemisinde L-arjininin hemodinamik, biyokimyasal ve histopatolojik sonuçlara etkileri
The effects of L-arginine on haemodynamical, biochemical and histopathological outcomes in renal ischemia induced by aortic occlusion
- Tez No: 132206
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YENİTERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
7. ÖZET AORTİK OKLÜZYON İLE İNDÜKLENEN BÖBREK İSKEMİSİNDE L-ARJİNİNİN HEMODİNAMİK, BİYOKİMYASAL VE HİSTOPATOLOJİK SONUÇLARA ETKİLERİ Genel Bilgi ve Amaç: Renal iskemi-reperfüzyon, renal vazokonstriksiyon, yaygın tubul hasarı ve glomerül hasarı gibi değişik mekanizmaları içeren kompleks bir sendromdur. Renal iskemi-reperfüzyon, renal arterin cerrahi müdahalesi ve suprarenal aort anevrizma tedavisinde, renal disfonksiyonun önemli bir sebebidir. L-Argininden sentezlenen nitrik oksit (NO), doku iskemi-reperfüzyon hasarında önemli rol oynar.Bu çalışmamızda, desenden torasik aort oklüzyonu ile indüklenmiş, renal disfonksiyonda NO dönörü olan L-Arjinin etkileri değerlendirildi. Materyal ve Metod: Onsekiz beyaz Yeni Zelanda tavşanı iki gruba ayrılarak çalışıldı. Kontrol grubuna (n=10), desendan aort oklüzyonu ve serum fizyolojik (4ml/kg/h) infüzyonu operasyon sırasında (30 dak.) ve postoperatif dönemde (30 dak.) uygulandı. L-Arginin grubuna (n=8), desenden torasik aort oklüzyonu ve 3mg/kg/saat'ten L-Arginin infüzyonu, operasyon sırasında (30 dak.) ve sonrasında (30 dak.) uygulandı. Operasyon boyunca ve postoperatif 30 dakikada kan basıncı ve kalp hızı takip edildi. Her iki grupta aynı zamanda kan gazları, laktat, glikoz ve üre-kreatinin takibi yapıldı. Postoperatif 48.saatte tavşanlar sakrifıye edildi ve böbrekler histopatolojik inceleme için alındı. Bulgular: iki grup arasında kan basıncı açısından belirgin fark görülmemiştir. Reperfüzyon döneminde L-Arjinin grubunun kalp hızları daha yüksek ölçülmüştür. iki grup 55arasında belirgin biyokimyasal fark görülmemiştir.Reperfüzyon döneminde L-Arginin grubunun pH'ı kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. L-Arjinin grubunun histopatolojik skorlarının daha iyi olmasına rağmen gruplar arasında istatistiki anlamlı fark görülmemiştir. Plazma arjinin düzeyinin artırılması renal histopatolojide etkilidir. İki grup arasında istatistiki fark için denek sayısının artırılması gerekmektedir. Sonuç: Bu çalışmada, 3mg/kg/saat L-Arjinin sistemik infüzyonunun, tavşanlarda renal iskemi-reperfüzyon sırasında oluşan renal hasar üzerinde faydalı etki oluşturma eğiliminde olduğu gösterilmiştir. 56
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE EFFECTS OF L-ARGININE ON HAEMODYNAMICAL, BIOCHEMICAL AND HISTOPHATOLOGICAL OUTCOMES IN RENAL ISCHEMIA INDUCED BY AORTIC OCCLUSION Background and Purpose : Renal ischemia-reperfusion is a complex syndrome involving several mechanisms such as renal vasoconstriction, extensive tubular damage, and glomerular injury. It is an important cause of renal dysfunction in surgical revascularization of renal artery and in treatment of suprarenal aortic aneurysms. Nitric oxide (NO), syntesized from L-Arginine, plays an important role during tissue ischemia- reperfusion injury. Our aim was to evaluate the effects of L-Arginine, a NO donor, a renal dysfunction, induced by descending thoracic aortic occlusion. Materials and Methods: Eighteen New Zealand White Rabbits were randomized into two experimental groups. Control Group(n=10): Descending thoracic aortic occlusion was performed and 4ml/kg/hour saline solution was infused by operative (30 minutes) and postoperative (30 minutes) periods. L-Arginine Group: Descending thoracic aortic occlusion was performed and 3mg/kg/hour L-Arginine solution was infused by operative (30 minutes) and postoperative (30 minutes) periods. We followed the blood pressures and heart rates at the operative time and for the first 30 minutes at postoperative time. In two groups, we measured the blood gase, lactate, glucose and creatin at the same time. At the postoperative 48th hour all rabbits were sacrificed and kidneys were taken for histopatological examination. Findings: In two groups no significant differences were measured in blood pressures. Heart rates of L-Arginine group were higher than control group's at the reperfusion period. No eventual differences were observed in biochemical parameters in them. L-Arginine group's pH level was lower than control group's level at the reperfusion period. Histopathological scores of L-Arginine group were better than control group, but there was no significant statistical difference between the groups.Renal histopatology was influenced by increased arginine plasma levels. For the statistical differences more rabbits must be studied on. 57Conclusion: The present experimental study demonstrated that systemical 3mg/kg/hour administration of L-Arginine has a tendency to exert beneficial effect on renal damage during renal ischemia-reperfusion in rabbits. 58