Kraniyal sütür füzyonunda calcitonin gene-related peptide (CGRP) in rolü
Effect of calcitonin gene-related peptide (CGRP) in cranial suture fusion
  1. Tez No: 132230
  2. Yazar: İBRAHİM VARGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET VARGEL, İ., Kraniyal Sütür Füzyonunda“Calcitonin Gene-Related Peptide (CCRP)”in Rolü, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İleri Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bilimleri Programı Doktora Tezi, Ankara, 2003. Rraniyosinostozun insidansı güvenilir kaynaklara göre 1/2000'dir. Tedavi edilmemiş kraniyosinostoz olgularında kafa şeklinde bozukluk, orta yüz yetersizliği, sağırlık, körlük ve zeka geriliği görülebilir. Sütür sinostozlan izole olduğu gibi, sendromik de olabilir ve tanımlanmış 150'ye yakın sendromik sinostoz mevcuttur. Sütürler; kemiklere düşük düzeyde hareket izni veren, intramembranöz olarak oluşmuş ve kemikler arası yoğun fîbröz bağlantıların olduğu yerlerdir. Kraniyal sütürlerin kapanmasında anteriyordan posteriyora ve lateralden mediyale doğru hiyerarşik bir sıra mevcuttur. Kraniyosinoztozun oluşumunu açıklamaya yönelik çalışmalarda kullanılmak üzere 'murin kraniyosinostoz modeli' tammlanmıştır. Posteriyor frontal sütür insandaki metopik sütüre karşılık gelmektedir ve posterior frontal sütür sıçanlarda postnatal 12-30. günde; farelerde ise 25-45. günlerde kapanmaktadır. Kraniyosinostoz patofizyoloj isinde sütür-dura ilişkisi yatmakta, sütüral osteoblastlar ve osteoklastlar, mezenşimal hücreler, preosteoblastlar ve dural hücreler anahtar rol oynamaktadır. Bu çalışma, osteojenik etki gösteren, osteoklastik aktiviteyi inhibe eden CGRP'nin duradaki muhtemel 'coğrafik harita' dan sorumlu olduğu öngörüsüne dayanmaktadır. CGRP, büyük ölçüde periosttan kalvariyal kemiğe ilerleyen afferent sinir uçlarından, trigeminal sinir tarafından inerve edilen duradan ve dura altındaki beyin dokusundan salınmaktadır. Bu çalışmada Kapsaisin ile CGRP yoksunluğu oluşturularak sütür kapanması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kırk adet 250-300 gr ağırlıkta gebe Sprague Dawley sıçanı kullanılmıştır. Dört gruba ayrılan gebe sıçanlar gebeliğin 15. gününden itibaren beş gün her gruba capsaisin ve kontrol grubuna da baz çözelti intraperitoneal verilmiştir. Prenatal kapsaisin verilerek afferent sinir dejenerasyonu ve CGRP yoksunluğu ve/veya azlığı oluşturulmuş 200 yavru sıçanın postnatal 1., 7., 21., 35., 60. günlerde ketamin- xylazin anestezisi altında periost, kalvarial kemik ve dura materi içeren (posterior frontal, sagital ve bilateral koronal sütürler korunarak) kafatası eksize edilmiştir. BuVI örneklerden scanning elektron mikroskopi ile sürür inclemesi ve Kontron 400 programı ile de sürür genişliği ölçümü yapılmıştır. îmmünhistokimyasal boyama yöntemleri ile (TRAP, ALP boyama) aktif osteoblast ve osteoklast dağılımı ve değişimi, Annexin V boyaması ile apoptozisin, CGRP boyası ile de CGRP'nin varlığı ve yeri karşılaştırmalı olarak araştırıldı. Üç boyutlu kraniyal tomografi ile kraniyal morfoloji ve kalvariyal kemikler arası ilişkiler değerlendirildi. Mikroanjiyografi ile intrakraniyal (subkalvariyal) sinüsler ve dijital otoradyografi ile CGRP dağılım ve değişimine bakıldı. Değerlendirmede 50mg/kg Kapsaisin verilerek CGRP yokluğu ve/veya azlığı oluşturulan deney grubunun sürür aralığı kontrol grubuna göre geniş bulunmuştur. CGRP'nin aktif osteoblast oluşumunu indüklediği, çok çekirdekli osteoklast oluşumundaki füzyonu inhibe ettiği buna bağlı olarak da kalvariyal kemik metabolizması ve dolaylı olarak da sürür üzerine etkili olduğu gözlenmiştir. Bulgularımıza göre CGRP, sürür hattındaki dura mater ve periostta bulunan, mezenşimden köken alan osteoblast öncüllerini aktive ederek çoğalmasını ve farklılaşmasını sağlamakta ve sürür hattındaki aktive osteoblast miktarım arttırmaktadır. Bu olayların kontrolü de apoptozis ile sağlanmaktadır. Sürür kapanmasında temel olan osteoblastlann çoğalarak aktif osteoblastlara farklılaşmasıdır. Osteoblastlardaki bu fizyolojik ve moleküler olayların oluşmasmda ve düzenlenmesinde birçok hormon ve büyüme faktörlerinin yanında (FGF, BMP ailesi ve TGF gibi) CGRP'nin de önemli bir yeri vardır. Sürür hatundaki bu aktive osteoblastlar bir yandan kollajen ve osteonektin üreterek kemikleşme (mineralizasyon) için gerekli organik matriksi oluştururken osteoklastlar üzerinde de inhibisyon yapmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kraniyosinostoz, CGRP, Nöropeptid, Dura Mater, Sürür, Apoptozis.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT VARGEL, İ., Effect of Calcitonin Gene-Related Peptide (CGRP) in Cranial Suture Fusion, Hacettepe University Health Science Enstitüte Advanced Plastic and Reconstrfictif Surgery Programe Doktora Thesis, Ankara, 2003. The incidence of craniosynostosis is 1/2 000 according to the reliable studies in the literature. In untreated craniosynostosis cases, it leads to a dysmorphic calvarias shape, midface hypoplasia, deafness, blindness and mental retardation. Synostosis of the sutures may be isolated or may be a part of a syndrome; almost 150 syndromic synostosis cases have been reported. Sutures are areas of dense fibrous links between the bones, which let them some limited motion. They are formed by intrarnembraneous ossification during embryogenesis. Suture closure follows a hierarchic pattern; they close from anterior to posterior and from lateral to medial.“Murine model of craniosynostosis”have been defined to be used for evaluation of the craniosynostosis. The posterior frontal suture corresponds to the metopic suture in human. This posterior frontal suture is closed on the postnatal 12- 22nd days in rats and on the postnatal 25-45* days in mice. The relationship between the sutures and the dura mater seems to be the most important factor in craniosynostosis. Sutural osteoblasts and osteoclasts, mesenchymal cells, preosteoblasts and dural cells play the key role in the pathophysiology of craniosynostosis. This study depends on the idea that CGRP, which has an osteogenic effect and which inhibits the osteoclastic activity, is responsible for the probable“geographic map”in the dura. CGRP is excreted mostly from the afferent nerve endings, the dura mater innervated by the trigeminal nerve and the brain tissue under the dura mater. In this study, the effect of the absence of CGRP (by using Capsaicin) was investigated on the suture closure. In this study, 40 pregnant Sprague Dowley rat, weighting 250-300 g, were used. They are divided in four groups. Intraperitoneal capsaicin was applied after the fifth day of the pregnancy, while only base solution was applied to the control group. By this way, 200 newborn rats, with afferent nerve degeneration and CGRP deficiency and/or insufficiency due to the prenatal capsaicin exposure, werevm obtained. At the 1st, 7th, 21st, 35* and 60* postnatal days, under ketamin-xylazin anesthesia, calvarias biopsies with posterior frontal, Sagital and bilateral coronal sutures, including periosteum, calvarias bones and dura matter were obtained. With scanning electron microscopy, suture structure was studied and with Kontron 400 computer software suture width was measured. By using immunohistochemical stains TRAP and ALP, active osteoblasts and osteoclasts distribution and changes in distribution in time was studied. Annexin V stain was used for evaluation of the apoptosis. CGRP stain was used for evaluation of the presence and distribution of the CGRP in calvarias specimens. 3D computerized tomography was used for evaluation of the calvarias morphology and interactions of the calvarias bones. Micro angiography was used for evaluation of the intracranial sinuses. Digital subtraction autoradiography was used for distribution of the CGRP. Sutural width in CGRP deficient group due to prenatal 50mg/kg capsaicin was found to be wider than the control group. CGRP induce the development of the active osteoblasts. Additionally, CGRP inhibits the fusion of the multinucleated osteoclasts. Therefore CGRP plays an active role in calvarias bone metabolism and suture biology. CGRP induce the mesenkimal stem cells located at the sutures, periosteum and dura matter to differentiate to the osteoblasts, and therefore increase the number of the osteoblasts at the suture line. Control of all these differentiation process is achieved by apoptosis. Suture closure is the result of the differentiation of the suture osteoblasts to active osteoblasts. CGRP is one of the important growth factors, taking role in the regulation of these physiologic and molecular events. Active osteoblasts secrete collagen and osteonektin to the extra cellular matrix for mineralization and inhibit the activity of the osteoclasts. Key Word: Craniosynostosis, CGRP, Neuropeptide, Dura Mater, Suture, Apoptosis