Rat kraniyal kemik defektkerinde insan amniyon sıvısının kemik iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of amniotic fluid on healing of cranial bony defects on rats
- Tez No: 132231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN LATİFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
29 ÖZET Sekonder iyileşmenin beklenmediği geniş kraniyal kemik defektlerinin kapanmasını sağlamak veya hızlandırmak amacıyla bir çok malzeme ve kimyasallar kullanılmıştır. Ancak bu güne kadar çok sayıda büyüme faktörü içeren amniyon sıvısının kemik iyileşmesi üzerine etkisini araştıran bir yayına literatürde rastlanılmamıştır. Çalışmada 24 adet Wistar tipi erkek rat kullanılmıştır. Tüm deneklerde frontal bölgede dura ve periost korunarak 0,7 cm çapında dairesel tam kat kemik defekti oluşturuldu. Grup I (n=7) deki deneklerde oluşturulan defekte 0,1 mi insan amniyon sıvısı uygulanmıştır. Grup 2 (n=7) deki deneklere de aynı işlem fizyolojik serum kullanılarak gerçekleştirildi. Grup 3 (n=7) deki deneklerde, defekt alanına 12 hafta boyunca haftada bir 0,1 mi amniyon sıvısı enjekte edilerek, defekt alanındaki amniyon sıvısının devamlılığı sağlanmaya çalışıldı. Grup 4 (n=7) deki deneklere ise aynı işlem fizyolojik serumla yapıldı. Tüm deneklere 0, 4, 8 ve 12. haftalarda yapılan bilgisayarlı tomografik incelemelerle defekt alanları ölçülerek gruplar birbirleriyle karşılaştırıldılar. On ikinci haftanın sonunda tüm denekler sakrifiye edilerek defekt alam makroskopik olarak değerlendirildi. Makroskopik değerlendirmede defekt alanlarının fıbrotik bir dokuyla kapanmış olduğu ve dokunun grup 3 ve 4 deneklerde damarsal yapılar yönünden daha zengin olduğu izlendi Radyolojik incelemelerde defekt alanlarında tam kapanma gözlenmedi, on iki hafta sonunda grup 3 deneklerde defekt alanındaki azalma diğer gruplara göre daha belirgin olmasına karşılık, bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Many types of materials and chemicals have been used for accelerating the healing of large cranial bony defects in which no spontaneous healing is anticipated. However there is no published data in the literature about effects of the human amniotic fluid which contain lots of growth factors on bone healing. Twenty-four Wistar type male rats were evaluated in the study. A 0.7 cm in diameter full-thickness circular bone defect was created, while periosteum and dura mater was left intact. In-group 1 (n=7), 0.1 ml human amniotic fluid was applied into the defect. In- group 2 (n=7), 0.1 ml saline solution was applied into the defect. In group 3 (n=7), 0.1 ml human amniotic fluid was applied into the defect during operation and thereafter 0.1 ml human amniotic fluid was injected into the defect weekly for 12 weeks, to provide the continuity of human amniotic fluid in defect. In group 4 (n=7), 0.1 ml saline solution was applied into the defect during operation and thereafter 0.1 ml saline solution was injected into the defect weekly for 12 weeks. All defects' surface areas were measured with computerized tomography at zero, 4th, 8th, and 12th weeks. In all groups the differential changes in the defect area was compared with each other. At the end of the 12th week, all of the rats were sacrificed and the defects were evaluated macroscopically. Macroscopic examinations revealed a healing tissue mainly composed of fibrotic tissue. In-group 3 and 4, these fibrotic tissues were more vascular when compared with group 1 and 2. In none of the radiological exams we could detect complete bony ossification. Although there was a difference between group 3 and groups 1, 2 and 4 for the amount of decrease in the size of the defects at the end of the 12th week, this difference was not statistically significant (p>0.05).