Temporomandibular eklem disfonksiyon sendromunda manuel tedavinin etkinliğinin araştırılması
Research the efficiency of manuel treatment in temporamandibular joint dysfunction
- Tez No: 132266
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Tuncer, A., Temporomandibular eklem disfonksiyon sendromunda manuel tedavinin etkinliğinin araştırılması, Hacettepe Üniversitesi Spor Fizyoterapistliği Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2003. Temporomandibular eklem disfonksiyon sendromu (TMEDS), eklemin çevresindeki yumuşak dokuların, dişler ve beraberindeki yapıların dolayısıyla tüm çiğneme sisteminin fonksiyonel rahatsızlıklarım ifade eder. Bu çalışma, temporomandibular eklem disfonksiyon sendromu olan olguların tedavisinde sadece ev egzersiz programı ve ev egzersiz programı ile manuel tedavinin kombine kullanıldığı tedavi yaklaşımlarım karşılaştırmak ve en uygun tedavi programlarının seçilebilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı ve Oral Diagnoz Anabilim Dalında, TMEDS tanısı konmuş 40 olgu alınmıştır. Olgular basit rastgele örnekleme yöntemi ile çalışma (n=20) ve kontrol (n=20) olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki olgulara ev egzersiz programı kapsamında germe, kuvvetlendirme ve aktif stabilizasyon egzersizleri verilmiştir. Çalışma grubundaki olgulara kontrol grubunda uygulanan programa ek olarak manuel tedavi yöntemlerinden mobilizasyon, traksiyon, derin friksiyon ve stabilizasyon uygulamaları yapılmıştır. Her iki gruptaki olgulara toplam 12 tedavi programı uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası olguların ağrı, ağrı eşiği, mandibular hareketler, baş anterior tilt açısal değeri ve servikal bölge normal eklem hareketleri, endfeel (son nokta hissi), eklem klik sesi, Back Depresyon Envanteri (BDE) ile depresyon belirtilerinin derecesi, kas kuvveti, Suprahyoidal kasların kısalığı, postür ve kranial analizleri değerlendirilmiştir. Grupların tedavi öncesi verileri karşılaştırıldığında, ağrı, ağrı eşiği, mandibular hareketler, baş anterior tüt açısal değeri ve servikal bölge normal eklem hareketleri, endfeel, eklem klik sesi, BDE, kas kuvveti, kısalık, postür ve kranial analizleri değerlerinde gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Tuncer, A., Research the efficiency of manuel treatment in Temporamandibular joint dysfunction, Hacettepe University, Sports Physiotherapy program, Doctoral thesis, Ankara 2003. Temporomandibular joint dysfunction syndrome (TMJDS), expresses the functional disorders of soft tissues around the joint, teeth and structures surrounding them, consequently all chewing system. This study, was planned to compare only the home exercise program to combined use of home exercise program with manuel treatment terapeutic approaches and to choose the most proper treatment program. Forty subjects with the diagnosis of TMJDS in Hacettepe University Dentistry Prosthetic Teeth Treatment Department and Oral Diagnosis Department were participated in this study. Subjects were divided in to two groups as an study (n=20) and control (n=20) groups with randomize method. Stretching, strengthering and active stabilization home exercices were given to the subjects in the control group. Manuel treatment methods of mobilization, traction, deep friction and stabilization applications were applied additonally to the control group programe to the subjects in study group. Total 12 treatment program were applied to the subjects in both groups. Subjects; pain, pain threshold, mandibular movements, head anterior tilt angle value and cervical region range of motion, endfeel, joint click sound, degrees of depression with back depression inventory (BDI), muscle strength, tightness of suprahyoidal muscles, posture and cranial analyses were evaluated pre and post treatment. When pretreatment data compared there were no statistically significant differences found between groups in pain, pain threshold, mandibular movements, endfeel, joint click saund, BDI, muscle strength, tightness, posture and cranial analyses (p>0.05).