Temporomandibular eklem rahatsızlığı olan hastalarda ultrason ve laser tedavilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 132312
  2. Yazar: GÜRHAN GÜRESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİR UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 30 temporomandibular eklem rahatsızlığı olan hasta üzerinde yapıldı. Amacımız temporomandibular eklem rahatsızlığı olan hastaların tedavisinde değişik tedavi protokollerinin etkinliklerini karşılaştırmak ve birbirlerine üstünlüklerinin olup olmadığını araştırmaktı. Anamnez, fizik muayene, direk grafı ve magnetik rezonans görüntüleme ile temporomandibular eklem rahatsızlığı teşhisi konulan 30 hasta randomize olarak onbeşer kişilik iki gruba bölünerek şu şekilde tedavi protokolleri başlandı; I. Grup: Ultrason, infraruj ve egzersiz tedavisi, onbeş seans II. Grup: Lazer, infraruj ve egzersiz tedavisi, onbeş seans Değerlendirme kriterleri olarak (tedavi öncesi, tedavi sonrası, 1. ay ve 3. ay kontrollerinde) eklem hareket açıklığı (pasif, aktif, lateral deviasyon), lokal palpasyonla hassasiyet, eklem seslerinin varlığı ve ağrı değerlendirmesi (istirahat, çiğneme, konuşma, yutkunma ve esneme sırasında) kullanıldı. Tedavi sonrası her iki grupta eklem seslerinde anlamlı bir iyileşme olmazken (p>0.05), diğer klinik parametrelerde anlamlı iyileşmeler gözlendi (p0.05). Eklem hareket açıklığındaki iyileşme Grup I'de anlamlı iken (p0.05). Üçüncü ay kontrollerinde ise çiğneme ve konuşma sırasındaki ağrıda Grup I'de iyileşme gözlenirken (p0.05). Sonuç olarak temporomandibular eklem rahatsızlığında ultrason ve lazer tedavilerinin etkili olmakla birlikte birbirlerine üstünlüklerinin olmadıklarım tespit ettik. Anahtar kelime: Temporomandibular eklem rahatsızlığı, ultrason, lazer
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study was carried out in 30 patients with temporomandibular joint disorders applied to physical medicine and rehabilitation department of Yakutiye Research Hospital of Atatürk University Medicine School. Our aim was to compare various treatment protocols in the treatment of the temporomandibular joint disorders and to investigate whether they have superiority on each other. 30 patients diagnosed as temporomandibular joint disorders with magnetic resonance imaging, direct graphy, physical examination and anamneses were divided randomly into two groups consisting of 15 persons, and treatment protocols were started as follows; I. group: Ultrasound, infrared and exercise treatment, fifteen sessions. II. group: Laser, infrared and exercise treatment, fifteen sessions. Range of motion (passive-active, lateral deviation), sensitivity with local palpation, presence of joint click, evaluation of the pain (during the rest, chewing, speech, swallow and yawning) were used as evaluation criteria (before treatment, after treatment, in 1st and 3rd month controls). After the treatment we found significant improvements in all clinical parameters (p0.05) in both groups. In the first month controls, there were significant improvements in all pain parameters and sensitivity with local palpations in both groups (p0.05). The improvement in range of motion was significant in group 1 (p0.05). In third month controls, there were significant improvements in pain during chewing and speech in group 1 (p0.05). In conclusion, although we detected that ultrasound and laser treatments effect on temporomandibular joint disorders, they weren't superior each other. Key word: Temporomandibular joint disorders, ultrasound, laser