Temporomandibular eklem rahatsızlığı olan kadın hastalarda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile artiküler eminens morfolojisi ve kondiler kemik değişikliklerinin incelenmesi
Evaluation of the articular eminence morphology and condylar bony changes in female tmd patients using cbct
- Tez No: 506037
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ERÇALIK YALÇINKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile normal, redüksiyonlu (R'li) ve redüksiyonsuz (R'siz) disk deplasmanı (DD) tanısı konmuş temporomandibular eklemlerde (TME) artiküler eminens eğimi (AEE), yüksekliği (AEY), kondiler kemik değişiklikleri ve kondil başı şeklinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: MRG ile DD tanısı konulmuş 18-45 yaşları arasındaki 32 kadın hastaya ait 64 adet TME'nin KIBT görüntüleri disk durumuna göre normal, R'li ve R'siz DD olarak gruplandırılarak sagittal ve koronal kesitlerde ölçümler yapılmıştır. AEE, AEE analiz yöntemleri, AEY, kondiler kemik değişiklikleri ve kondil başı şekilleri incelenerek disk durumuyla olası ilişkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: İncelenen TME'lerin % 75'i kondiler kemik değişikliği göstermiştir. En sık görülen kondiler kemik değişikliği erozyon ve düzleşme olarak belirlenmiştir (% 29,7). R'siz DD grubunun % 96'sı bir veya birden fazla kondiler kemik değişikliği gösterirken % 52'sinde aynı anda iki değişiklik görülmüştür. En sık rastlanan kondil başı şekli sagittal planda düzleşme (% 39,1) ve koronal planda üçgen olarak kaydedilmiştir. Normal disk durumunda ise en sık oval ve üçgen kondil başı şekline rastlanmıştır. Yaş grupları ve kondiler kemik değişikliklerine göre AEE, AEE analiz yöntemleri ve AEY ölçümleri arasında istatistiksel farklar saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: The aim of this study was to evaluate the associations between articular eminence inclination/height (AEI/AEH), the condyle morphology and shape of condylar head on the cone beam computed tomography (CBCT) images of magnetic resonance imaging (MRI) diagnosed temporomandibular joints (TMJs). Materials and Methods: CBCT images of 64 TMJs of 32 MRI diagnosed female patients (18-45 year-old) were grouped according to disc status“normal, with/without reduction (DDwR/DDwoR)”and the measurements were made on both sagittal and coronal slices. The AEI, AEI analysis methods, AEH, condylar bone changes and condyle shape were evaluated and possible associations with disc status were assessed. Results: Of the TMJs, 75 % showed condylar bony changes. The most frequent group of condylar bony change observed was erosion and flattening (29,7 %). Of the group with DDwoR, 96 % showed one or more condylar bone changes and 52 % showed two changes synchronously. The most frequently observed condyle shape was flattenning (39,1 %) in sagittal plane and triangular (43,8 %) in coronal plane. When the disc status was normal, oval and triangular shapes were the most frequent condyle shape. There were no significant differences in AEI, AEI anaysis methods and AEH with respect to age groups and condylar bony changes.