Temporomandibular rahatsızlıkların tedavisinde okluzal splintin, fizik tedavi modalitelerinden olan TENS ve ultrasonla birlikte kullanımındaki etkinliğinin araştırılması
The Efficacy of splint and TENS and ultrason which are physical modalities in temporomandibular disorders
- Tez No: 59719
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
79 ÖZET Bu çalışma temporomandibular rahatsızlıklarda splint tedavisi ile birlikte fizik tedavi modalitelerinden olan TENS ve ultrason kullanılmalarındaki etkinliği araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma protokolüne göre temporomandibular rahatsızlığı olan 100 hasta rastgele seçimle 3 gruba ayrıldı. 40 hastadan oluşan birinci gruba splint ve konvansionel TENS uygulandı. 40 hastadan oluşan ikinci gruba splint ve ultrason uygulandı. 3. gruba ise fizik tedavi modalitelerinden yararlanılmaksızın sadece splint uygulandı. Tedavi etkinliklerimizin karşılaştırılması tedavi öncesi ve sonra sı palpasyon skorları, algometrik değerleri, maximum ağrısız ağız açıklığı, maximum ağrısız protrusiv, maximum ağrısız lateral hareket miktarlarının değerlendirilmesiyle yapılmıştır. Sonuç olarak akut ağrılarda TENS + splint daha etken bulunurken, kronik yakınmaları olan hastalarda ultrason + splint uygulamalarıyla daha belirgin iyileşmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY The aim of this study is to investigate the efficancy of splint and physical therapy in temporomandibular disorders. 100 patients with TMD were randomly allocated to one of three groups. 40 patients (1st group) were given splint plus conventional TENS treatment. 40 patients (2nd group) were given same splint plus ultrasound application. 20 patients (3rd group) were given same splint without any physical therapy. Before and after treatment in all of the groups were established in pain intensity, algometric scores, measurements of maximal painless mouth opening, measurements of maximal painless protrusiv movement, measurements of maximal painless lateral movement. As a result of the use of occlusion splint plus conventional TENS is efficient in the treatment of acute patients with TMD. On the other hand, the use of occlusion splnit plus ultrasound application is efficient in the treatment of chronic patients with TMD.