Mesane kanserlerinde integrin ve laminin gen ekspresyonlarındaki değişim ile tümör progresyonu arasındaki ilişkinin saptanması
Detection of relation in integrin and laminin gene expression changes with tumor progression in bladder cancer
- Tez No: 132326
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ATABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
vn ÖZET*: Mesane kanseri progresyonu ve yayılımı konusunda yapılan moleküler biyolojik çalışmalar, mesane karsinogenezinde çok sayıda basamağı olan ve çok sayıda gen tarafından düzenlenen bir olay olduğunu göstermiştir. Mesane tümörlerinde etken olan moleküler değişikliklerin tam olarak bilinmemesine karşın, TP53, Retinoblastoma (Rb), Siklin bağımlı kinaz (CDKN2), Deleted Colon Carcinoma (DCC) gibi baza tümör supressör genlerin, bu süreçte önemli olduğu belirlenmiştir. Tümör progresyonu ve yayılımı sürecinde hücre-hücre, hücre ekstraselüler matriks ilişiklerinin önemli olduğunun belirlenmesi ile, hücre adezyon moleküllerinin ve bunların ligandlarının ekspresyon düzeyi değişikliklerinin, bu süreçte rol oynadıkları düşüncesi gündeme gelmiştir. Hücre adezyon moleküllerinden birisi olan integrinler hücre-hücre ve hücre-matriks etkileşimini sağlayan transmembran glikoproteinlerdir. En önemli reseptörlerinden birisi olan lamininler, en önemli non-kollajen bazal membran molekülü olup, tümör invazyon ve metastazım da içeren çok çeşitli biyolojik olayda rol oynar. Mesane tümörlerinde, larninin izoformları henüz karakterize edilmemiştir. İntegrin ve lamininlerin mesane kanserindeki rolü ve mesanede eksprese olan laminin izoformları tam olarak tanımlanmamıştır. Çalışmamızda bu konuya açıklık getirmek amacıyla mesane kanserli 16 hastadan elde edilen 16'sı normal, 17'si tümörlü olmak üzere toplam 33 dokudan immünohistokimya ve RT-PCR yöntemleri ile sırasıyla integrin ve laminin ekspresyonlanm araştırdık. Immünohistokimyasal inceleme sonucunda a20ı integrin ekspresyon düzeyinin normalde % 80 iken % 46.6'ya, CI3P1 integrin ekspresyon düzeyinin ise % 100'den, % 56' ya düştüğünü saptadık. Mesane tümörlerinde RT-PCR yöntemiyle laminin ocı, 0C2, (X3, 04, 0:5, pl5 P2 ve yi ekspresyon düzeylerini araştırdığımızda, laminin otı, GC2, yi ekpresyonunu normal dokulara göre artmış bulduk (aı için % 6.25 'ten % 47'ye, 012 için % 12.5 'ten % 64.7'ye ve yi için % 25 'ten % 76,5 'e ). Laminin 0:3, as ve pYnin tümörlü dokularda daha az eksprese olduğunu belirledik (0:3 için % 62.5'tan % 17.6'ya, as için % 93.8'den % 76.5'e ve p2 için %75'ten %70.5'e) Bu bulgular ışığında integrin ve laminin ekspresyon değişimlerinin mesane tümörlerinin biyolojisinin anlaşılmasına ve rekürrenslerin önceden saptanmasında önemli belirteçler olabileceğini düşünmekteyiz. Bu proje kısmen Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Fon Saymanlığı tarafından 0923.96.01.01 no'lu proje olarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY: The molecular biologic investigations on the progression and invasion of bladder cancer have revealed that multiple steps involving many genes are responsible in carcinogenesis of this cancer. In spite of the lack of information regarding the detailed molecular changes underlying the initiatian and progression of bladder cancer, the significant role of genes such as TP53, Retinoblastoma (Rb), Cyclin dependent kinase, DCC have been well documented. With the detection of the role of“cell to cell”, and“cell to extracellular matrix”relations in tumor progression and invasion, the expressional control and thus the level of expression product of adhession molecules and their ligands have been thought to be crucial. Integrins, as one of the cell adhession molecules, are transmembrane glycoproteins which provide“cell to cell”and“cell to matrix”interactions. Laminins, as non-collagen basal memebrane molecules, are one of the most important receptors and play roles in various biological phenomenon including tumor invasion and metastases. Laminin isoforms have not yet been characterized in bladder cancer. Besides their roles in bladder cancer, the isoforms expressed in normal bladder tissue have not yet been characterized in detail. This study aims to clarify the expession pattern of laminins and integrins in bladder cancer and normal bladder tissue. The total of 33 tissue samples were included in this study. Of these 17 were tumors and remaining 16 were normal bladder tissues from 16 patients. The expression of integrins and laminins has been investigated by using the immunohistochemistry and RT-PCR approaches. Immunohistochemical analyses have revealed that the expression CC2P1 in normal bladder tissues was 80 %, while it was 46.6 % in tumor samples. The expression level of 0C3P1 integrin has been detected to be reduced from 100 % to 56 % in tumor tissues. We analysed the expression of laminin on, 012, 0:3, 04, as, Pi, P2 and yi by RT-PCR and found that the expression levels of 04, 0C2, yi were high in bladder tumors with respect to normal bladder tissue (for oti from 6.25 % to 47 %, for at from 12.5 % to 64.7 % and for yi from 25 % to 76.5 %). Laminin 0:3, as and P2 has found to be expressed in lower level in tumors compared to normal bladder tissues (for a3 from 62.5 % to 17.6 %, for a5 from 93.8 % to 76.5 % and for p2 from 75 % to 70.5 %). Our study suggests that the detection of expressional changes of integrin and laminin might contribute to further understanding of the tumor biology of bladder cancer and could serve as predictive markers for tumor recurrence.