Telomer boyu ve reprodüktif yaşam süresi ilişkisinin analizi
Analysis of the relation between the reproductive life span and telomere length
- Tez No: 132328
- Danışmanlar: PROF. DR. AJLAN TÜKÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Reprodüktif Yaşam Süresi ve Telomer Boyu İlişkisinin Analizi Bu çalışmanın amacı telomer uzunlukları ile reprodüktif yaşam süreleri arasındaki ilişkinin varlığını araştırmaktır. Reprodüktif yaşam süresinin sonlanması ile ilgili mekanizma henüz kesinleşmemekle birlikte reprodüktif sürecin sonlanmasındaki en önemli unsurlardan biri overlerdeki folikül rezervidir. Överlerde intrauterin dönemdeki primordial folikül sayısını belirleyen başlıca faktörlerden biri, gonadal kabartıya göç eden hücrelerin sayısının yanısıra primordial germ hücrelerinin geçireceği mitoz sayısıdır. Bir hücrenin ne kadar mitoza gireceğini belirleyen en önemli faktör ise telomer uzunluğudur. Bu nedenle başlangıçtaki folikül sayısını telomer uzunluğunun etkileyebileceği düşünülmüştür. Bu amaçla 50 yaşında bilinen malignensisi olmayan 37 sağlıklı gönüllüden alınan periferik kandan beyaz küreler ayrılarak DNA fiberleri hazırlanmış ve telomer uzunlukları fiber flöresan in situ hibridizasyon yöntemi ile ölçülmüştür. Reprodüktif yaşam süresi ile telomer boyu arasındaki ilişki Speannan'ın korelasyon kat sayısı kullanılarak test edilmiştir. Yapılan değerlendirmede reprodüktif yaşam süresi ile telomer boyu arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur (r=0,673,p
Özet (Çeviri)
Analysis of the Relation between the Reproductive Life Span and Telomere Length The aim of this study is, to analyze the relation between the reproductive life span and telomere length. Though the mechanism of final cessation of reproductive life span hasn't been solved yet, it is generally assumed that the most important factor is ovarian follicular reserve. In ovaries at intrauterine period, major factor that determine the number of the primordial follicle is the mitotic ability, as well as the number of primordial germ cells, which migrate to gonadal ridge. The telomere length is one of the most important factors that determine the number of the mitosis of the cell. It is suggested that, telomere lengths could have an effect on the number of primordial germ cells at the intrauterine period. By this hypothesis, in this study peripheral blood samples were obtained from 37 healthy, 50 years aged women without any malignancy. DNA fibers were prepared from isolated white blood cells. Telomere lengths were measured using fiber fluorescein in situ hybridisation technique. The relation between reproductive life span and the telomere length was analyzed by Spearman's correlation test.