N-Nitrosopirolidinin (Npyr) fare kromozomlarına ve mikroçekirdek testine etkisinin belirlenmesi
The Effect of Npyr on mause chromosome and micronucleus test
- Tez No: 48413
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
35 VI ÖZET N-NİTROSOPİROLİDİN NİN (Npyr) FARE KROMOZOMLARINA VE MÎKROÇEKÎRDEK TESTİNE ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Bu çalışmada, N-Nitrosopirolidinin (Npyr) genotoksik aktivitesini değerlendirmek için, in vivo olarak fare kromozomlarına ve mikroçekirdek indüksiyonuna etkileri araştırılmıştır. Kromozom analizi için eşey ayrımı yapılmadan 10-12 haftalık 20, mikroçekirdek testi için ise 8-10 haftalık 40 erkek fare (Mus musculus var. albinos) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
36 vn SUMMARY The Effects of Npyr on Mouse Chromosome and Micronucleus Test The effects of N-nitrosopirolidine (Npyr) on mice chromosome and micronucleus induction were investigated in order to evaluate the genotoxic effects of Npyr. 10-12 weeks old 20 mice and 8-10 weeks old 40 male mice (Mms musculus var. albinos) were used for chromosome analysis without sex discrimination and micronucleus tests respectively. Examination of the mice bone marrow chromosomes at metaphase showed that in terms of nick and gap there was an important difference (p< 0,05) between groups of the drug doses 100, 200, 300 mg/kg when compered to controls.