Myelodisplastik sendromlu hastalarda sitogenetik incelemeler
Cytogenetic findings in myelodysplastic syndrome patients
- Tez No: 132333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
6. ÖZET Myelodisplastik sendrom (MDS) periferik kan sitopenisi ve kemik iliği fonksiyon kaybı ile karakterize olan bir grup klonal kök hücre hastalığının genel adıdır. Daha çok yaşlılarda görülmekle birlikte insidansının AML'ye yalan olduğu düşünülmektedir. MDS bir pre-lösemik durum olarak kabul edilir ve vakaların % 30-40'mda AML' ye dönüşüm gözlenir. Sitogenetik analiz, MDS olgularında önemli bir tam ve prognoz belirleyici kriterdir. Primer (de novo) MDS' de % 30-50 oranında kromozom anomalileri tespit edilirken, bu oran sekonder MDS (sMDS)'de % 80'e kadar yükselmektedir. AML'de (Akut Myeloid Lösemi) daha çok dengeli translokasyonlar gözlenirken, MDS' de daha çok total veya kısmi kromozom kayıpları yada kromozom artışları gözlenmesi bu hastalığın karakteristiğidir. Dengeli translokasyonlar, onkogenik özellik taşıyan kimerik genlerin oluşmasına yol açarken, delesyonlar tümör supressor genlerin kaybına yol açmaktadır. Total yada kısmi kromozom kayıplarının myelodisplastik sendromda sık olarak görülmesi, yetersiz hemopoez olarak kendini gösteren MDS patogenezi ve gözlenen kromozom anomalileri arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir. Sitogenetik analiz sonucunda tek kromozom anomalisi olarak gözlenen -Y, del(5q), -7, + 8, d el(20q) ve normal karyotip iyi prognozla ilişkilendirilirken, kompleks karyotipler kötü prognoza işaret etmektedir. MDS'li olgularda sitogenetik analizlerin yapılması, hastalığın prognozu ve tedavi yaklaşımı bakımından bilgi verici olmasının yanısıra, gözlenen kromozom anomalilerinde rol oynayan kırık noktalarında bulunan muhtemel ilgili genlerin saptanması, klonlanması ile hastalığın etyoloji ve patolojisinde rol oynayan moleküler mekanizmaların tanımlanması açısından yarar sağlamaktadır. Bu tez çalışmasına sitogenetik analiz için merkezimize gönderilen 20 olguya ait kemik iliği aspirasyon materyali ve yine aynı olgu grubunda kemik iliği aspirasyon materyali ile birlikte gönderilen 12 olguya ait perifer kan örneği dahil edilmiştir.. Çalışma grubundaki olguların ortalama başlangıç yaşı 53, erkek : kadın oranı 11 : 9 (1.2) dur. 20 olgunun kemik iliği aspirasyon materyallerinden yapılan sitogenetik analizlerde 15 (% 75) olgudan sonuç alındı. Kemik iliği ile aynı zamanda gönderilen 12 olguya ait periferik kanlarından yapılan sitogenetik analizlerde ise 1 1 olgudan (% 92) sonuç alındı. 97Kemik iliği aspirasyon materyalinden başarılı sonuç elde edilen 15 olgunun 7'sinde (% 47) normal karyotipe (46,XX veya 46,XY) rastlanırken, 8'inde (% 53) klonal kromozom anomalileri tespit edilmiştir. Perifer kan materyalinde ise sonuç alman 1 1 olgudan 2 'sinde klonal kromozom anomalileri gözlenmiştir. Perifer kan materyalinin analizi, kemik iliği karyotipi hakkında tam olarak güvenilir bir sonuç vermediğinden, yetersiz metafaz varlığında ya da klinik nedenlerden ötürü kemik iliği materyali alınamadığında tercih edilmelidir. Olgularımızda görülen klonal kromozom anomalileri -X, -Y, t(l;3)(pl0;ql0), del(3)(q25), t(3;3)(q21;q26), del(4)(q21), -5, -7, -8, -10, -13, -14, -15, -16, -17, -18, del(18)(pll), -19, -20, inv(20)(pl3qll), -21, -22' dir. Bu anomalilere ek olarak marker kromozomlar ve poliploidiler de tespit edilmiştir. Tespit edilen bu kromozom anomalilerinden t(l;3)(pl0;ql0) ve del(18)(pll) literatürde MDS olgularında bildirilmemektedir. 98
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Myelodysplasia Syndromes (MDS) form a heterogeneous group of clonal stem cell disorders characterized by hypercellular bone marrow, peripheral blood cytopenias and dysplastic features in blood and bone marrow. MDS is predominantly diagnosed in elderly patients and incidence of MDS is thought as common as acute myelogenous leukemia (AML). It is accepted as a pre-leukemic condition and 30-40 % of cases progress to AML. In MDS, cytogenetic analysis is one of most important diagnostic and prognostic criteria. Chromosomal abnormalities are seen in 30-50 % of cases of primary myelodysplastic syndrome and up to 80% of cases of therapy-related MDS (sMDS). These abnormalities generally consist of partial or complete chromosome deletion or addition whereas balanced or unbalanced translocations, which are rarely found in MDS, are common in AML. Balanced translocations cause chimeric genes that have oncogenic capacity and deletions are thought to cause the loss of tumor suppressor genes. As total or partial chromosome losses are frequently seen in MDS, it is thought that chromosomal abnormalities and ineffective hemopoiesis is closely related to each other. By conventional cytogenetics, patients with bone marrow karyotype that are normal, -Y, del(5q), del(20q) have relatively good prognoses, whereas relatively poor prognoses are present in patients with complex karyotypes. Cytogenetic analysis in MDS patients provides both diagnostic and prognostic value p lus m anagement options. B eside i ts p rognostic v alue, i t i s u seful i n d efining t he genes that localize at the breakpoints of chromosomal aberrations play a part in MDS pathogenesis. We performed conventional cytogenetic analysis in 20 MDS patients referred to our center. For detecting chromosome abnormalities, while bone marrow aspiration material is obtained from all patients, peripheral blood material is used in only 12 of them due to the technical problems. While bone marrow cells were cultivated for overnight and 24 hours, peripheral blood cells cultivated for 72 hours. The results of cytogenetic examination could be obtained from 15 patients whose bone marrow aspiration materials 99were used and 1 1 patients whose peripheral blood materials were used. The median age of our patients was 53 and 1 1 were males and 9 were females. From 15 patients we used bone marrow material to perform cytogenetic analysis, 7 of them have normal karyotype and 8 of them have clonal chromosome abnormalities. 11 patients we used peripheral blood material to perform the analysis, only 2 of them have clonal chromosome abnormalities. Based on these findings, we thought peripheral blood material w as not a safe choice for conventional cytogenetics and it should be preferred when there are not enough metaphases to examine. Clonal chromosome abnormalities we found are: -X, -Y, t(l;3)(pl0;ql0), del(3)(q25), t(3;3)(q21;q26), del(4)(q21), -5, -7, -8, -10, -13, -14, -15, -16, -17, -18, del(18)(pll), -19, -20, inv(20)(pl3qll), -21, -22. in addition of these chromosome abnormalities marker chromosomes and polyploidy were also found. Except from t(l;3)(pl0;ql0) and del(18)(pll), all of clonal chromosome abnormalities we found were supported by literature. 100