Kronik lenfositik lösemili hastalarda 11q22-23 ve 13q14 Delesyonlarının floresan in situ hibridizasyon yöntemi ile tesbiti
The detection of 11q22-23 and 13q14 deletions in patients with chronic lymphocytic leukemia by fluorescence in situ hybridization method
  1. Tez No: 132334
  2. Yazar: GONCA EMEL YAZARININ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik lenfositik lösemi (KLL) en sık görülen lösemidir. Hastalık yaygın olarak CD5+ fenotipe sahip olgun görünümlü B lenfositlerinin akümülasyonu ile karakterizedir. Akümülasyonun sebebi proliferasyondaki artış değil apoptoz mekanizmasındaki bozukluk sonucu hücrelerin normalden daha uzun süre yaşamalarıdır. Hastalığın heterojen bir klinik seyri vardır. Sayısal ve yapısal anomalilerin tesbiti hastalığın teşhis ve tedavisinde alman kararlan etkileme gücüne sahiptir. Lösemik hücrelerin düşük mitotik hızı KLL' de kromozom analizlerini zorlaştırmıştır. Metafaz preparasyonuna gerek duymadan, bölünmeyen hücrelerde tek hücre seviyesinde anomali tesbiti yapabilen Floresan in situ hibridizasyon (FISH) yönteminin gelişmesiyle doğru aberasyon tesbiti daha mümkün hale gelmiştir. Sayısal ve yapısal anomalilerin tesbiti hastalığın teşhis ve tedavisinde alman kararlan etkileme gücüne sahiptir. FISH yöntemi ile yapılan çalışmalar KLL'li hastalarda en sık rastalanılan kromozomal anomalinin iyi bir prognostik gösterge olan 13ql4 delesyonu olduğunu göstermiştir. 1 lq23 delesyonu ise kötü bir prognostik anlama sahiptir ve KLL'de en yaygın ikinci anomalidir. Çalışmamızda 40 KLL hastasında 13ql4 ve llq23 bölgesine özgü problar kullanarak FISH yöntemi ile delesyon tesbiti yapıldı. Elde edilen sonuçlar CD38 seviyesi, hastalık evresi, Ki iliği infiltrasyon şekli, beta 2 mikroglobulin seviyesi ve lenfosit katlanma zamanı gibi diğer prognostik faktörler ile karşılaştırıldı ancak istatiksel bir ilişki kurulamadı. Örnek grubuna dahil edilen hastaların değerlendirilebilir klinik bilgilerinin kısıtlılığı nedeniyle gruplar arasında anlamlı ilişkiler kurulamamıştır. Ancak iyi prognostik anlam taşıdığı düşünülen 13q delesyonuna sahip hastaların %69'u hastalığın erken evresinde (Binet Evre A), kötü prognositk anlamı olduğu düşünülen llq delesyonuna sahip hastaların ise % 53'ü ileri evrelerdedir (Binet evre B-C). Lenfosit katlanma zamanının (LKZ) 12 aydan kısa olması da kötü bir prognostik faktördür ve llq delesyonu pozitif hastaların % 53.8'inde LKZ 12 aydan küçük, 13q delesyonu pozitif olan hastaların ise %75'inde 12 aydan büyük bulunmuştur. 52Çalışmaya daha fazla sayıda hasta dahil edilirse ve delesyon tesbiti birden fazla tarihte yapılırsa delesyonların hastalığın gidişatı üzerine etkileri izlenebilir ve daha anlamlı sonuçlar elde edilebilir düşüncesindeyiz. 53
Özet (Çeviri)
The detection of 1 lq 22-23 and 13ql4 deletions in patients with chronic lymphocytic leukemia by fluorescence in situ hybridization method Chronic lymphocytic leukemia (CLL), is the most common leukemia in humans. The disease is characterized by the accumulation of mostly CD5+ mature - appearing B lymphocytes. The reason of the accumulation is not the increase in the proliferation rate. The impairment in the apoptosis mechanism leads to the prolonged survival and so to the accumulation of the leukemic cells. The accurate detection of chromosomal abnormalities is important for the prognosis of the disease. Leukemic B lympocytes have low mitotic rates and this makes chromosomal analysis by conventional methods difficult. Fluorescence in situ hybridisation (FISH) method can detect chromosomal abnormalities without the need for metaphse spreads, in non-dividing cells, at one cell level. Del (13)(ql4) and del (ll)(q23) are the most common chromosomal aberrations in CLL, respectively. Del (13)(ql4) is considered to be the predictor of good prognosis whereas del (1 l)(q23) is the predictor of poor prognosis. 40 patients were involved in our study. We performed FISH assay by using locus specific probes to detect deletions in 13ql4 and llq23 regions. The results were comparaed with other prognostic factors such as CD38 level, the stage of the disease, the pattern of the bone marrow infiltration and lymphocyte doubling time but no statistically significant correlation was established. The reason for the insignificant statistical results is the lack of of the patient's clinical data. Besides all these, in our study 69% of the patients with 13 q deletions were found to be in early stages of the disease (Binet stage 1) whereas 53% of the patients with 1 lq deletions were found to be in the late stages of the disease (Binet stage B-C) as del 1 lq is a poor prognostic factor. Similarly, when patients were compared according to the deletions and lymphocyte doubling time, 53.8% of the patients with llq deletions were found have a lymphocyte doubling time less than 12 months as a poor prognostic factor 54whereas 75% of the patients with 13 deletions were found to have a lymphocyte doubling time more than 12 months. We think that more patients must be included into the sutdy and the deletion analysis should be performed at different times during the progression of the disease to have an idea about the prognosis. 55