Sitokin gen polimorfizmlerinin hematopoetik kök hücre nakli sonrası graft-versus-host hastalığı ile ilişkisi
Cytokine gene polymorphisms associate with graft-versus-host disease in hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 132347
  2. Yazar: NURAY GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
6) ÖZET: Allogeneic hematopoetik kök hücre nakli; alıcı hematopetik hücrelerinin sitotoksik ilaçlar ve/ veya radyasyon ile yok edilmesi ve hematopoezin HLA doku grubu uygun sağlıklı bir vericinin hematopoetik kök hücrelerinden gelişmesini kapsamaktadır. Özellikle lösemiler olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Allogeneik hematopoetik kök hücre nakli sonrasında görülen önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biri graft-versus-host hastalığıdır. Hazırlama rejiminin yol açtığı sitokinlerin salimim, alıcı (hasta) hücre hasarı ve aktivasyonuna yol açmaktadır. Aktif alıcı hücrelerinde; inflamatuar sitokinlerin (TNF-a ve IL-1), büyüme faktörlerinin (GM-CSF, TGF-ct v.b) adezyon moleküllerinin ve MHC kompleksi antijenlerinin ekspresyonu artmakta ve bu süreç konak hücre hasan ile sonlanmaktadır. TNF-a ve IL-6 çeşitli hücre tiplerinin çoğalmasından, farklılaşmasından ve aktivasyonundan sorumludur, EL- 10 ise bu aktivasyonlan baskılayıcı olarak görev yapmaktadır. IL-l'de TNF-a'ya benzer görev yapmaktadır. DL-1 Ra ise DL-l'le aynı hücre yüzeyine çekişmeli olarak bağlanarak IL-l'in fonksiyonunu baskılamaktadır. Bu çalışmada 1995-2002 yıllarında farklı kurumlarda allogeneik hematopoetik kök hücre nakli olan vakalarda TNF-a -308, IL-10 -1082, IL-6 -174, EL-lp -511, IL-1 Ra intron 2 gen polimorfizmlerinin GvHH ortaya çıkışı ve şiddeti için prediktif değeri araştırıldı. Daha önceki çalışmalarda, promotör bölgelerdeki bu polimorfizmlerin, sitokinlerin az yada çok salınmasından sorumlu olduğu gösterildi. Bu amaçla çalışmamızda TNF-a için 147 hasta/ 162 verici, IL-10 için 121 hasta/ 131 verici, IL-6 için 109 hasta/ 119 verici, IL-1 için 114 hasta/ 122 verici, IL-1 Ra için 111 hasta/ 119 verici genotiplendi. Çalışmamızda hematopoetik kök hücre nakli sonrası GvHH sıklığı ve ağırlığı ile alıcı ve verici TNF-a, IL-10, DL-1 Ra sitokin gen polimorfizmleri genotipik farklılıkları arasında ilişki gösterilmedi. Öte yandan hematopoetik kök hücre nakli sonrası alıcı akut GvHH sıklığı ile DL-6 gen polimorfizmi arasında ilişki saptandı. DL-6 -174 gen polimorfizmi G alleli varlığı, akut GvHH sıklığı açısından bir risk faktörü olarak belirlendi. (P= 0,015, O.R: 1,597) 66Çalışmamız yaş grupları açısından değerlendirildiğinde ve erişkin yaş grubu ayrı ele alındığında İL- ip -511 ile akut yada kronik GvHH sıklığı arasında ilişki saptandı. EL- ip - 511 polimorfizmi Allel 2 varlığı, GvHH sıklığı açısından bir risk faktörü olarak belirlendi. (P= 0,037, O.R.: 2,97) Daha homojen kitleleri kapsayan birden çok risk faktörü ile birlikte değerlendirme yapılan yeni çalışmalarda sitokin gen polimorfizmlerinin GvHH'na etkisi daha net gösterilebilecektir. Bu durumda GvHH profılaksi sinin genetik risk faktörüne göre önceden yönlendirilebilmesi mümkün olabilecektir ve GvHH fîzyopatolojisi hakkında teorik bilgiler genişleyebilecektir. 67
Özet (Çeviri)
7) SUMMARY Allogeneic stem cell transplantation includes the destruction of the host hematopoietic cells by cytotoxic agent and transfer healty donor's hematopoetic stem cells whose HLA tissue group is matched. This treatment is used in various diseases especially in leukaemia. One of the important reasons of mortality and morbidity seen after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation is the graft versus host disease. The cytokines released during the conditioning regimen causes the host cell damage and activation. The expression of inflamatory cytokines (TNF-a ve IL-1), growth factors (GM-CSF, TGF-a..), adhesion molecules and the antigens of MHC complex increases and this causes the host cell damage. TNF-a and IL-6 are responsible for the proliferation, differentiation and activation of the cell types, IL-10 supresses these activations. IL-1, acts as TNF-a. IL-1 Ra competitively binds the same cell surface as IL-1 and inhibits the function of IL-1. In this study, the incidence and severity of GvHD the predictive value of the TNF- a 308, IL-10 -1082, IL-6 -174, IL-1 -511, IL-1 Ra intron 2 gene polymorphisms were investigated. The subjects were patients and their donors who underwent hematopoietic stem cell transplantation in different centers between 1995-2002. In the previous studies it was shown that, these polimorphisms taking place in the promoter regions was responsible for the secretion of the cytokines. Therefore 147 patients/ 162 donors for TNF-a, 121 patients/ 131 donors for IL-10, 109 patients/ 119 donors for IL-6, 114 patients/ 122 donors for IL-1, 111 patients/ 1 19 donors for IL-1 Ra was genotyped in our study. No relationships are shown between GvHD incidence and severity after hematopoietic stem cell transplantation and genotypic differences of host and donor TNF- a, IL-10, IL-1 Ra cytokine gene polymorphisms. On the other hand, correlation was seen between host aGvHD incidence after hematopoietic stem cell transplantation and IL-6 gene polymorphism. The presence of IL-6 -174 gene polymorphism, G allele, was determined as a risk factor for aGvHD frequency. (P= 0.015, OR: 1.59) 68Our study involves two different groups of age distribution (child 1-17, adult 18- 51). When the adult age group was considered alone, correlation was found between IL-ip -511 and acute or chronic GvHD frequency. The presence of IL-ip -511 polymorphism, allele 2 was determined as a risk factor with regard to GvHD frequency (P=0.037, OR:2,97) The affect of cytokine gene polymorphisms to GvHD can be shown definitely in further studies which involves the assesment of multiple genetic risk factors and more homogeneous populations. If so, the prophylaxis to GvHD will be able to pre-guided according to the risk factor. Moreover the theoric knowledge about GvHD physiopathology will be able to be broaden. 69