Analysis of coupled combline directional couplers
Yönlü bağlaşık tarak hatların analizi
- Tez No: 13235
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET YÖNLÜ BA?LAŞIK TARAK HATLARIN ANALİZİ ALTAY, Metin Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Tez yöneticisi î Prof. Dr. Canan TOKER Şubat 1991, 92 sayfa Bu tezde yönlü bağlaşık tarak hatlar incelenmiştir. Yönlü bağlaşık hatlarda yüksek bağlaşım düzeyi, bir başka deyişle 3 dB' lik bağlaşım önemli bir konudur. Kenar-bağlaşık yönlü bağlaçlar yüksek bağlaşım veremezler. Diğer taraftan toplu elemanlı bağlaçlar, dar bir band içerisinde, yüksek bağlaşım vermekle beraber 300 MHz' in yukarısında kul lanılamazlar. Yönlü bağlaşık tarak hatlar yukarıdaki sorunu çözmektedirler. Ancak bugüne kadar bu yapıdaki bağlaçlar hakkında herhangi bir modeli eme yapılmamıştır. Bundan dolayı bu tezin amacı bu tip bağlaçları model lemek tir.Bu tezde iki tip modeli eme yapılmıştır. Her iki model de birim- hücre yaklaşımını kullanmaktadır. Birinci modelde, bir birim- hücre iki simetrik olmayan bağlaşık hat ve iki mikrostrip boşluktan oluşmaktadır, ikinci modelde ise, bir birim- hücre iki iletim hattı ve bir in terdi jital bağlaşık hattan oluşmaktadır. Birinci model konvansiyonel bir bilgisayar programı kullanılarak benzeştirilmiş ve bu modelin yönlü bağlaşık tarak hatlar için uygun olmadığı görülmüştür, ikinci modelin daha gerçekçi bir model olduğu anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler s Bağlaşık Tarak Hatlar, Yonlu Bağlaç, Interdi jital Sığaç, Toplu Eleman, Simetrik Olmayan Yönlü Bağlaç, Boşluk. Bilim Kodu s 609.04.0İ vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF COUPLED COMBLINE DIRECTIONAL COUPLERS ALT AY, Metin M.S. in Electrical and Electronic Eng. Middle East Technical University, Ankara Supervisor : Prof. Dr. Canan TOKER February 1991, 92 Pages In this thesis, the coupled combline directional couplers are considered. In a directional coupler high coupling level e.g. 3 dB is an important phenomena. Edge coupled couplers cannot give high coupling, on the other hand, lumped element couplers can satisfy high coupling within a narrow band, but cannot be used at high frequencies, above 300 MHz. Coupled combline directional couplers can overcome the above stated problems. Until now, the modelling of these type of couplers were not considered anywhere else. Therefore, the thesis is mainly devoted to model these type 111of couplers» In the thesis two types of modelling are studied. Both of the models use unit- cell approach. In the first model, a unit- cell is modelled using two asymmetric directional couplers and two microstrip gaps, while in the second model, a unit- cell is modelled using two short transmission lines and an interdigital coupled line between the two transmission lines, which are far away from two each other. The first model is simulated using a conventional computer program and the results show that this model is not suitable for coupled combline directional couplers. The second model promises to be better candidate for practical applications. Key Words s Coupled Combline, Directional Coupler, Interdigital Capacitor, Lumped Element, Asymmetric Directional Coupler, Gap. Science Code s 609.04.0İ İV