Nitrik oksitin omurilik reflekslerine olan etkisi
The effect of nitric oxide on spinal reflexes
  1. Tez No: 132356
  2. Yazar: SEYİT ANKARALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ TAŞÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Omurilik, somatik ve otonomik refleksler aracılığıyla postür, hareket ve iç organ faaliyetleri gibi birçok önemli fonksiyonun düzenlenmesinde büyük rol oynar. Nörotransmitterler ve sinirsel habercilerin bu refleks devrelerindeki rollerini ortaya koymak için birçok çalışma yapılmıştır. Nitrik oksitin (NO) birçok fizyolojik fonksiyonlarda sinirsel haberci ve nörotransmitter olarak rol aldığı uzunca bir süreden beri bilinmektedir. NO, memeli hücrelerinde L-arjininden nitrik oksit sentaz (NOS) enzimi aracılığıyla üretilir. Omurilikte NOS varlığının gösterilmesinden sonra NO'nun buradaki rolü merak konusu olmuştur. Daha önceki çalışmalar NO'nun otonomik omurilik reflekslerini güçlendirici etkisi olduğunu göstermiştir. Deri kaynaklı nosiseptif refleks çalışmalarında birbirine sonuçlar elde edilmiştir. NO'nun kas aferentlerinin uyarılmasıyla oluşan omurilik reflekslerine etkisi ise yeterince araştırılmamıştır. Sunulan çalışmanın amacı, anestezili ve spinalize kedilerde NO bileşiklerinin kas aferentlerinin elektriksel olarak uyanlmasryla oluşan monosinaptik ve polisinaptik omurilik reflekslerine etkilerini araştırmaktır. Kediler nembutal ile anestezi edildikten sonra spinalizasyon işlemi gerçekleştirildi L5-S2 seviyeleri arasında dorsal laminektomi yapıldıktan sonra omurilik açığa çıkarıldı. Lateral ya da medial gastroknemius siniri elektriksel olarak uyanlıp, ön köklerden refleks cevaplar kaydedildi Kontrol kayıtlan alındıktan sonra, NO bileşiklerinin monosinaptik ve polisinaptik refleks cevaplara etkileri değerlendirildi. Deneylerde, NO miktarını artırmak için NO prekursörü L-arjinin ve NO vericisi olan sodyum nitropurissidin (SNP) farklı lokal ve intravenöz (iv) dozları kullanıldı. NO inhibitörü olarak da özgün olmayan NOS inhibitörü N°-mfro-L-aıjinin metil ester (L- NAME) ve seçici nörona! NOS inhibitörü 7-nitroindazol (7-NI) kullanıldı. Lokal ve iv.
Özet (Çeviri)
Spinal cord has a major role in many important functions such as posture, movement and internal organ functioning via somatic and autonomic reflexes. A large number of studies were conducted to reveal the roles of neurotransmitters and neural messengers on these reflexes. Nitric oxide (NO) is known to play a major role in a wide range of physiological functions as a neural messenger and a neurotransmitter. NO primarily synthesized from the L-Arginine through activation of nitric oxide synthase (NOS) enzyme in mammalian cells. After demonstration of NOS in spinal cord, the role of NO in this region became an issue of interest recently. Previous studies show that NO enhances autonomic spinal reflexes while there are contradictory results obtained from the studies on cutaneous nociceptive reflexes. The effects of NO on spinal reflexes evoked by muscle afferents have not been investigated adequately to date. Aim of the present study was to investigate the effects of NO compounds on the monosynaptic and polysynaptic spinal reflexes evoked by electrical stimulation of muscle afferents in anesthetized and spinalized cats. Spinalization was perfomed following nembutal anaesthesia. Spinal cord was exposed after dorsal laminectomy between L5-S2. Lateral or medial gastrocnemius nerve was stimulated electrically and the reflex responses were recorded from ventral roots. After control recordings were obtained, the effects of NO compounds on monosynaptic and polysynaptic reflex responses were evaluated. Throughout the experiments, L-arginine as a NO precursor and sodium nitroprusside (SNP) as a NO donor were used to increase NO levels following their application in the different local and intravenous (iv) doses. N°-iHfao-L-arjinin metil ester (L-NAME), a nonspecific NOS inhibitor and 7-nitroindazote (7-NI), a selective neuronal NOS inhibitor were also used as NO inhibitors. Both local and i.v. applications of L-arginine and SNP were increased the amplitudes of monosynaptic and polysynaptic reflexes significantly in a dose-dependent manner (pO.05). Both local and Lv.