Global beyin iskemisinde eritropoetinin nöron koruyucu etkisi
- Tez No: 132361
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Beyin sürekli oksijen ve glikoz desteğine bağımlıdır. Metabolik ve vasküler nedenlere bağlı serebral perflizyon düşmesi enerji krizi yaratır. Kısa süreli kardiak arrest, özellikle ventriküler fibrilasyon gibi kalp ritm bozukluktan, arteryel hipotansiyon, şok, kafa içi basıncında ani yükselmeler beyin global iskemine neden olur. Ayrıca arteryel tıkanma, subaraknoid kanama sonrası ortaya çıkan vazospazm gibi vasküler faktörler de fokal iskemiye yol açar. Her iki durumda da iskeminin derinliği, süresi ve ardından gelen reperfüzyon etkilerine bağlı olarak beyin parankiminde, vasküler yapılarında ve özellikle beyinde çeşitli maddelerin selektif transportunda (kan beyin bariyeri fonksiyonlarında) değişmeler gözlenir. Bu değişimler sonucunda beyin metabolizması ve nöronlar için optimum ortam bozulur, böylece kan-beyin bariyerinde değişik düzeylerde hasar ortaya çıkar. İskemik hasarlarda, iskemi ve ardından gelen reperfüzyona bağlı olarak oluşan serbest radikallerin etkisiyle de yaygın nöronal hasarlar ve kan beyin bariyeri yıkımı ortaya çıkar. Eritropoetin (EPO)'in hemopoetik etkisi yıllardır bilinmektedir. Ancak son yıllarda EPO'nun ve reseptörlerinin böbrek dışında birçok doku ve organda da (testis, kadın üreme organları, MSS vb) bulunduğu aynı zamanda sentezlendiği gösterilmiştir. Ayrıca EPO'nun özellikle merkezi sinir sisteminde nöroprotektif etkisinin varlığını ileri süren çalışmaların sayısıda artmıştır. EPO'nun MS S 'de eksprese edildiği ve periferde olduğu gibi hipoksiyle uyarılabildiği ve çeşitli patolojik koşullarda nöron hasarlanmasını önlediği bildirilmiştir. EPO'nun antiapoptotik, nörotrofık, antioksidan ve anjiojenik etkiler gibi birçok yolla etkili olabileceği üzerinde durulmaktadır. EPO'nun yıllardan beri klinikte çeşitli anemilerin tedavisi ve renal yetmezlik *vdurumlarında kullanılıyor olması, EPO'nun MSS hastalıklarında da güvenli kullanılabileceğini düşündürür. Bu nedenle bu çalışmamızda global beyin iskemisinde ortaya çıkan kan beyin bariyeri permeabilite artışı ve serbest radikal oluşumu ve nöron hasan üzerine olan etkilerini iskemi öncesi sistemik EPO uygulayarak incelemeyi amaçladık. Çalışmamızı dört grupta planladık: 1) Kontrol grubu (her iki karotis kommunis disseke edildi ve başka bir işlem uygulanmadı), 2) Global iskemi grubu (iki taraflı karotis kommunisler disseke edildi. Nervus Vagus dikkatlice ayrılarak 20 dak. süreyle her iki karotis klemplendi ve ortalama arteryel kan basıncı 30-40 mmHg olacak şekilde hemorajik hipotansiyon oluşturuldu. Ardından 20 dak. Klempler açılıp alman kan geri verilerek reperfüzyon sağlandı). 3) EPO grubu (deneyden 24 saat önce EPO uygulandı), 4) EPO+Global iskemi grubu (deneyden 24 saat önce EPO uygulandı ve iskemi- reperfüzyon uygulandı). Tüm bu gruplarda kan beyin bariyeri permeabilite değişimleri, nöron hasarı ve serbest radikal oluşumu değerlendirildi. Kan beyin bariyeri permeabilitesindeki değişimler Evans-mavisi'nin görsel ve spektrofotometrik analiziyle saptandı. Nöron hasarı, mitokondrial enzim akti vitesini gösteren bir boya olan TTC ile gösterildi. Lipid peroksidasyonu göstergesi olarak da MDA düzeylerinin ölçümü yapıldı. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular; Global serebral iskemi oluşturduğumuz sıçanlarda özellikle hipokampus, korteks ve korpus striatumda olmak üzere beyinde bölgesel kan-beyin bariyeri yıkımı, nöron hasarı,hem korteks hem de diensefalonda MDA seviyelerinin yükseldiğini, iskemiden 24 saat önce uyguladığımız EPO'nun ise, kan beyin bariyeri yıkımı ve nöron hasarını anlamlı olarak azalttığını, lipid peroksidasyonunun göstergesi olan MDA değerlerimde özellikle korteks bölgesinde düşürdüğünü ortaya koydu. EPO'nun nöroprotektif etkisi için birçok mekanizma ileri sürülmektedir (glutamat reseptörlerini desensitize etmesi, hücreiçi Ca'un dengelenmesi, anjiogenez, antiapoptotik, antioksidan etki gibi). Bu mekanizmaların her biri iskemi reperfüzyon hasarının patofızyolojisi ile bire bir uyuşmaktadır. EPO 4flileri sürülen etkilerin herbiri ile kan beyin bariyerini korumuş ve nöron hasarını engellemiş olabilir. Ancak çalışmamızın sonuçlan lipid peroksidasyonunda azalmaya neden olarak kan beyin bariyeri yıkımı ve nöron hasarına karşı koruyucu olduğunu düşündürmüştür. Sonuç olarak, her ne şekilde olursa olsun EPO'nun nöroprotektif etki göstermiş olması nörodejeneratif hastalıkların deneysel modellerinde EPO ile ilgili tedavi amaçlı araştırmaların genişletilmesinin çok önemli olacağını düşündürür. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY The brain is in constant need of an oxygen and glucose support A decrease in cerebral perfusion due to metabolic and vascular reasons cause energy crisis. A brief period of cardiac arrest, heart rhythm disturbances mainly ventricular fibrillation, arterial hypotension, shock, sudden increases in intracranial pressure cause global brain ischemia. Also, other vascular factors such as vasospazm seen after a subaracnoid hemorrhage cause focal ischemia. İn both conditions, changes in the brain parenchyma, vascular structures and especially in the selective transport of certain materials (in blood-brain barrier functions) are observed These changes are dependent on the depth and the duration of the ischemia and the effects of the following reperfusion. As a result of these changes the optimum envirojiment fox the brain metabolism and the neurons is destroyed; therefore, different levels of damage in the blood- brain barrier come out İn ischemic damage due to the oxygen radicals caused by the ischemia and the reperfusion seen afterwards, diffuse damage and the break down of the blood brain barrier can be seen. The hemopoetic effects of erythropoietin (EPO) have been for years; however, in the recent years it has been shown that EPO and EPO receptors are both present and produced in many tissues and organs other than the kidneys (testis, female genital organs, central nervous system, etc). Also, the number of studies suggesting a neuroprotective role for EPO, especially in the central nervous system (CNS) has increased. It has been reported that EPO is expressed in CNS and can be induced by hypoxia, which is the case in the periphery, and that it can prevent neuronal damage under certain pathological conditions. It is being underlined that EPO can be effective through its many actions such as antiapoptotic, neuroatrophic, antioxidant and angiogenic. The 42fact that EPO has been used in the clinical setting for the treatment of certain anemias and renal insufficiency for many years suggests that EPO can be used safely in disorders of CNS. We» in our study, aimed to examine the effects of EPO on blood brain barrier permeability increase, free radical generation and neuronal damage seen global brain ischemia by applying systemic EPO prior to the ischemia» We planned our study in 4 groups. 1) Control group (both of the common carotid arteries were dissected and no other application was performed) 2) Global ischemia group (common carotid arteries were dissected bilaterally; N. Vagus was separated carefully; both of the common carotid arteries were clamped for 20 min, and a hemorrhagic hypotension was achieved with a mean arterial pressure of 30-40 mmHg) 3) EPO group (EPO was applied 24 hours before the experiment) 4) EPO+global ischemia group (EPO was applied 24 hours before the experiment, and ischemia-reperfusion was performed) blood brain barrier permeability changes, neuronal damage and free radical generation were assessed for all groups. The changes in blood brain barrier permeability were detected via the visual and spectrophotometric analysis of Evans-blue. Neuronal damage was shown mitochondrial enzyme activity. MDA levels were measured as a sign of lipid peroxidation. Following are the results of our study: in global ischemia induced rats regional blood brain barrier breakdown, neuronal damage in the brain especially in hypocampus, cortex and corpus striatum and MDA levels both in the cortex and the diencephalone increased. The EPO applied 24 hours prior total ischemia decreased blood brain barrier break down and neuronal damage significantly and lowered MDA measures, which is a sign of lipid peroxidation, especially in the cortex region. Many mechanisms have been suggested for the neuroprotective effect of EPO (desensitization of glutamate receptors, balancing intracellüler Ca+2 angiogenesis, antiapoptotic effects, antioxidative effects, etc). Each are of the mechanisms are compatible with the pathophysiology of ischemic reperfusion 41damage. EPO might have protected the blood brain barrier and prevented neuronal damage by each one of the suggested mechanisms. However, the results of our study suggest that EPO prevents against blood brain barrier breakdown and neuronal damage by causing a decrease in lipid peroxidation. As a conclusion, whatever the mechanism may be the feet that EPQ has shown a neuroprotective effect suggests that increasing the studies aiming for a therapy with EPO in the experimental models of neurodegenerative diseases will be very important. 44