Erken postiskemik dönemlerde 'kan beyin bariyeri' permeabilite değişimleri ve poliaminlerin geçişi
Blood brain barrier permeability changes and polyamine passage in the early postischemic period
  1. Tez No: 71333
  2. Yazar: ALİ SARPER DİLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. ZİYA ZİYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Putresin(PUT) ve Spennidm(SPMD) adlı iki poliaminin(PA> erken postiskemik dönemlerde beyne girişini incelediğimiz bu çalışmada dört damar oklüzyonu (4 DO) ile oluşturduğumuz global ön bey» iskemismi takip eden 10, 30 ve 60; dakika resirkülasyon(RS> zamanlarında kem her iki PA hem de eş zamanlı olarafcaminoizobütirik asid kullanarak bu maddelerin tek yönlü kandan- beyne geçiş sabiteleriai(Kin) 4 beyin bölgesi için (korteks, striatum, hipokampus serebellum) hesapladık Sonuçlarımız PUT için Kin değerlerinin daima SPMD içiş olan Kin değerlerinden yüksek olduğunu- gösterdi. 10 dakikalık RS- zamanında PA ve AIB- benzer- bir artış kaydetti. Kortekste PUT ve SPMD için Kin sırasıyla 8.49± 0.62 ve 2.9± 03 ml/g/dk.105 idi ve bu değerler diğer bölgeleri karşılaştırıldığında en yüksek değerlerdi. Otuz ve 60. dakikalarda AIB'nin beyne geçemediği gözlenirken, her iki PA içki bir geçiş gözlendt. 60 dakikalık RS- zamamndaj mpokampusta PUT için Kin 6-.64+0.67 ml/g/dk.103, SPMD için Kin 2.7 ± 03 ml/g/dk.103 olarak saptandı. Bu Kin değerleri sırasıyla %117 ve%12Hik artışlara denk düştüler-. Intraiskemik bipertermi uygulanan grupta 60. dakika RS 7amanmt^ her iki P A ve AIB'de yüksek Kin değerleri ekte edildi. SPMD için Km artışı %300'ün üzerinde gerçekleşti. Bu- sonuçlar, bize geçici global ön beyin iskemisini takip- eden 10, dakika RS zamanında non-spesifik bir geçiş olduğunu göstermektedir, RS'un-30 ve 60. dakikalarında ise ölçülen Kin değerleri- PATerin spesifik olarak beyne geçebfldikleriaî ispatlamaktadır. Bu çalışma aynca kan-beyin bariyerkun hem bariyer hem de taşıyıcı fraksiyonlarının hafif hiperteum bozulduğu göstermektedir. Bu- çalışmamız beyin iskemisi ile ilgili bütün çalışmaların, beyin ısısı gibi çok önemli bir parametrenin gözardı edilmemesi gerektiğinin altım çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Transport of polyamines (PA); putrescine (PUT) and spermidine (SPMD) into rat brain at various very early post ischemic periods was studied. Rats underwent 20 min of four vessel occlusion followed by 10, 30 and 60 min of recirculation (RC) periods with natural brain temperature. Aminoisobutyric acid (AIB) and PAs were simultaneously administered to search dual functions of the blood brain barrier (BBB)-barrier and carrier functions respectively. Unidirectional blood-to brain transfer constant (Kin) was calculated for 3H AIB and 14C PAs in four brain regions-cortex, striatum, hippocampus, and cerebellum. Kin for PUT had always higher values than Kin for SPMD. Kin for both PAs and AIB showed somewhat similar increases at 10 min RC. At this time in cortex Kins for PUT and SPMD were found to be 8.49 ± 0.62 and 2.9 ± 03 ml/g/min 10^ respectively and were the maximum values amongst other regions. Thirty and 60 min RC groups depicted passage for PAs but AIB was restricted from entering the brain. At 60 min RC time, hippocampus yielded Kin for PUT; 6.64±0.62 ml/g/min 103 and Kin for SPMD 2,7 ± 03 ml/g/min 10^- These values correspond to increases of 1 17% and 121% respectively. Intraischemic hyperthermia followed by 60 min RC period rendered elevated Kin values for both SPMD and AIB. Striatum showed highest increase of Kin for SPMD (306%). These results suggest a non-specific passage of PAs into the brain at 10 min RC period where as, transport of PAs turn out to be specific at 30 and 60 min RC periods. As mild elevation of brain temperature hampered both functions of the BBB, we underline the crux of measuring brain temperature in all studies concerning cerebral ischemia.