Rat epigastrik ada deri flebinde oluşturulan iskemi-reperfüzyon hasarında hiperbarik oksijen ve nitrik oksitin rolü
- Tez No: 132362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI. ÖZET İRH'da HBO ile NO, 02“ vasıtasıyla ONOO”'de buluşmakta ve bu durum HBO ve NO'in olumlu etkilerine ters düşmektedir. Oysa HBO ve NO'in İRH'da olumlu etkilerinin bulunduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca son yıllarda, İRH'da HBO'in NO üzerinden etkidiğini düşündüren, özellikle de NO 'i arttırarak rol oynadığına dair bulgular da artmaktadır. Halbuki HBO ve NOS izoformları IRH oluşturulan bir flep modelinde hiç çalışılmamıştır. Bu çalışmada 70 adet erkek SD rat 7 gruba ayrıldı. Gruplar; 1. Kontrol, 2.HBO, 3.L- Arginin, 4.SMT, 5.HBO+SMT, 6.L-NAME, 7.HBO+L-Arginin olarak belirlendi. Operasyonda ratlann epigastrik arterlerinin süperfîsial dalma klemp konulup 8 saat sonra alındı. Cerrahiden sonraki 7nci günde flep dokusundaki nekroze alanlar paper-template yöntemi ile yüzde olarak tespit edildi. Veriler SPSS for Windows V.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Nitric Oxide (NO) and Hyperbaric Oxygen (HBO) meet peroxynitrite (ONOO) via superoxide (02) in ischemia reperfusion injury and this situation goes against beneficial effects of HBO and NO. Whereas it's known that HBO and NO are beneficial effects on ischemia reperfusion injury. By the way, beneficial effect of HBO is probably shown via increase of NO production in ischemic tissue. In this study, 70 male Sprague Dawley rats were divided into 7 groups as 1. Control, 2. HBO, 3. L-arginine, 4. SMT, 5. HBO+SMT, 6. L-NAME, 7. HBO+L-arginine. Rat's superficial branch of epigastric arteries were clamped and removed after 8 hours period of ischemia. 7th day after surgical procedure, necrotic areas of flap tissue were measured by paper-template method and calculated as % percent.