Elektrik stimülasyonun in vitra nörofilament sentezine etkileri
Effects of electrical field on neurofilament synthesis in vitro
  1. Tez No: 132363
  2. Yazar: EMEL ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Özen E, Elektrik stimülasyonunun in vitro nörofilament sentezine etkileri, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2002. PeriferaJ sinir rejenerasyonu, üstünde çok çalışılan fakat pekçok bilinmeyenleri olan popüler bir konudur. Nörofilamentler (NF), amyotrofik lateral skleroz, diyabetik nöropati ve multipl skleroz gibi pek çok dejeneratif hastalıkta rol oynamaktadır. Elektriksel uyarım, deneysel ve bazı klinik çalışmalarda sinir rejenerasy onunu güçlendirmede kullanılan bir yöntemdir. Bu tezin amacı elektriksel uyarım ile ortaya çıkan artmış rejenerasyonda NF'lerin rolünün olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmada 4 ila 6 haftalık Swiss Albino türü genç erişkin dişi fareler kullanıldı. Torasik ve lumbar arka kök gangliyonlan (DRG) bir miktar periferal sinirle birlikte çıkarıldı. Bunlar kültür ortamına ekildikten 24 saat sonra, preparatlara 5 saat süreyle elektriksel uyarım verildi. Bunun ardından preparatlar tesbit edildi ve rejenere aksonlarda yönlenme dereceleri ve uzama miktarları belirlendi; ayrıca akson kalınlıkları ölçüldü. Immünfloresan boyama işlemlerinden sonra nörofilament alt birimleri olan NF- H, NF-L ve NF-M sentezleri değerlendirildi. Elektriksel uyarım aksonların katod tarafına yönlenmesine yol açarken (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT Özen E, Effects of electrical field on neurofilament synthesis in vitro, Yüzüncü Yd University, Institute of Health Sciences, Department of Physiology, Master (Msc) Thesis, Van, 2002. Peripheral nerve regeneration is a popular field of investigation with many unknown aspects. Neurofilaments (NF) take part in pathophysiology of many neurodegenerative diseases such as amyotrophic lateral sclerosis, diabetic neuropathy and multiple sclerosis. Electrical stimulation is an approach to enhance nerve regeneration in experimental studies as well as in some clinical applications. The aim of this thesis is to investigate if NFs take part in the mechanism of increased nerve regeneration due to electrical stimulation. Four to six weeks old young female Swiss Albino mice were used in the study. Thoracic and lumbar dorsal root ganglia (DRG) were dissected out with a piece of peripheral nerve. Twenty-four hours after they were explanted into culture, the preparations were exposed to electrical stimulation for 5 hours. After that, the preparations were fixed and the angle of orientation and the length of axons were measured; the thickness of axons was also determined. Following immunofluorescent staining, the synthesis of NF subunits, NF-H, NF-L and NF-M was evaluated. While the electrical stimulation caused the axons to be directed towards the cathode side (p0.05).