Uzun süreli sildenafil sitrat tedavisinin sıçanlarda kavernozal doku üzerine in vivo ve in vitro etkisinin araştırılması: taşiflaksi etkisi var mı?
To investigate long term sildenafil citrate in vivo and in vitro effects on rats' cavernosal tissue. is there any tachyphylaxis effects?
- Tez No: 224670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL TUNCAY AKİ, PROF. DR. FEVZİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son yıllarda fosfodiesteraz inhibitörlerinin diyabetik hastalarda, radikal prostatektomi uygulanmış hastalarda ve erektil disfonksiyon riski yüksek olan hastalarda uzun süreli ve koruyucu olarak kullanılması tartışılmaktadır. (1, 2, 3) Yapılan bir çalışmanın verileri uzun süreli fosfodiesteraz inhibitörü tedavisinin taşiflaksiye neden olabileceğini düşündürmektedir. (4)Bu çalışmanın amacı; hayvan modelinde, uzun süreli sildenafil sitrat tedavisinin sonuçlarını değerlendirmektir.Erkek Sprague-Dawley cinsi ratlar kontrol grubu ve sildenafil sitrat tedavisi verilen grup olmak üzere randomize 2 gruba randomize edildi.Tüm gruplardaki sıçanların in vitro maksimum intrakavernozal basınçları (ICP) (mmHg), maksimum ICP sırasında ölçülen sistemik kan basınçları (SKB) (mm Hg), intrakavernozal basınç eğrileri altında kalan alanları (EAA) (mmHg.sn) ölçüldü. Takiben tüm gruplar maksimum ICP, ICP/SKB, EAA değerleri açısından karşılaştırıldı.Kontrol grubunun ortalama maksimum ICP değeri 55.51 ± 25.69 mmHg, ICP/SKB oranı 0.54 ± 0.20, EAA 3206,52 ± 1717,10 mmHg.sn olarak ölçüldü. Sildenafil sitrat tedavisi verilen grubun ortalama maksimum ICP değerin 60.9 ± 17.06 mmHg, ICP/SKB oranı 0.73 ± 0.11, EAA 3370.78 ± 966.04 mmHg.sn olarak ölçüldü.Gruplar ICP, ICP/SKB, EAA değerleri açısından karşılaştırıldığında, ICP ve EAA değerlerinin sildenafil sitrat grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmasına rağmen istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). Sildenafil sitrat grubunda ICP/SKB oranları kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. (p=0.025)Tüm gruplardaki sıçanların kavernozal dokuları in vitro organ banyosunda asetilkoline (parasempatik), fenilefrine (sempatik), elektrik stimülasyonuna (ES) (nitrinerjik) ve sodyum nitroprusside (SNP) ilişkin yanıtlar araştırıldı ve bu yanıtlara uzun süreli verilen sildenafil sitrat tedavisinin etkisi değerlendirildi.Gruplar asetilkoline, fenilefrine, elektrik stimülasyonuna (ES) ve sodyum nitroprusside (SNP) ilişkin yanıtlar açısından karşılaştırıldığında, sildenafil sitrat verilen grupta kontrol grubuna göre fenilefrin, asetilkolin, ES yanıtlarının anlamlı olarak artmış olduğu saptandı (p0.05)Bu sonuçlar, uzun süreli sildenafil sitrat tedavisine karşı taşiflaksi oluşmadığı, kavernozal dokularda in vivo ve in vitro etkisinin azalmadığını buna karşılık sildenafil sitratın kavernözal düz kaslar üzerindeki gevşetici etkisinin devam ettiğini ve ereksiyon kapasitesini ile süresini arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the treatment of diabetic, had an radical prostatectomy operated and have an high risk being erectile dysfunction patients with long term and low dose phosphodiesterase-5 has been discussed. (1, 2, 3) Some clinical investigatements thougt that long term sildenafil citrate treatment causes tachyphylaxis. (4)The aim of the present study is, in an animal model, investigating of long term low dose sildenafil citrate treatments? results.Male Sprague ?Dawley rats were randomly divided into 2 groups: control group, sildenafil citrate group.Maximal intracavernous pressure (ICP) (mmHg), systemic blood presurre (SBP) (mmHg) simultaneously when maximum ICP was recorded, area under the intracavernous pressure curve(EUC) (mmHg.sc) are monitorised in all rats. Then all groups? ICP, ICP/SBP, EUC values were compared.Mean maximal ICP value was 55.51 ± 25.69 mmHg, pressure ratio (ICP/SBP) was 0.54 ± 0.20, EUC 3206,52 ± 1717,10 mmHg.sc were calculated in control group.Mean maximal ICP value was 60.9 ± 17.06 mmHg, pressure ratio (ICP/SBP) was 0.73 ± 0.11, EUC 3370.78 ± 966.04 mmHg.sc were calculated in sildenafil citrate group.When all groups? ICP, ICP/SBP, EUC values were compared, In sildenafil citrate group, ICP and EUC values were higher than control group but there were no significantly differences evaluated. (p>0.05) In sildenafil citrate group,ICP/SBP values were significantly higher than control group. (p=0.025)The responses of the cavernous tissue strips mounted in organ chamber were tested against acetylcoline (parasympathomimetic), phenylephrine (sympathomimetic), ES (nonadrenergic noncholinergic) and sodium nitroprusside (NO donor). The effect of long term sildenafil sitrate treatment on these responses were also evaluated.When all groups? acetylcoline, phenylephrine, ES, sodium nitroprusside responses were compared, in sildenafil citrate group phenylephrine, acetylcoline, ES responses were significantly higher than control group. (p0.05)Our results show that; tachyphylaxis do not occurs against long term low dose sildenafil citrate teratment, in vivo and in vitro effects on cavernosal tissue do not decrease, reverse this the relaxation effects on cavernosal smooth muscle still occurs and increases penil erection capasity and period.