Sigara içen asemptomatik bireylerde akciğer radyografisi, solunum fonksiyon testi ve yüksek rezolüsyonlu akciğer tomografisi bulguları ile küçük hava yolu hastalıkları arasındaki korelasyon
Correlations of chest radiographs, pulmonary function tests and high resolution computed tomography findings with small airway disease in asymptomatic smokers
- Tez No: 132404
- Danışmanlar: DR. BERNA DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı sigara içen asemptomatik bireylerde postero anterior akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri (SFT) ve akciğer yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografisi (YRBT) arasındaki korelasyonu ve bu bulguların küçük hava yolu hastalığının erken tanısına olabilecek katkısının araştırılmasıdır. Materyal-Metod: Sigara içen 50 asemptomatik bireye akciğer grafisi, SFT ve inspiratuar ve ekspiratuar YRBT tetkikleri uygulandı. İnspiratuar ve ekspiratuar YRBT' de hava hapsi alanları görsel skorlama yöntemine göre hesaplandı. Sonuçlar daha sonra postero anterior akciğer grafisi ve SFT sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm bireylerin akciğer grafıleri normaldi. İnspiratuar YRBT'lerde hava hapsi saptanmazken ekspiratuar YRBT'lerde tüm bireylerde hava hapsi saptandı. Elli bireyin 17(%34)'inde hava hapsi alt loblarda daha fazlaydı. SFT' de obstrüktif patera sadece 3(%6) bireyde izlendi. Hava hapsi skorlarıyla SFT bulguları arasında anlamlı korelasyon mevcut değildi. Ancak 20 paket/yıldan fazla sigara içen grupta toplam ve ortalama akciğer skorları belirgin olarak daha büyük bulundu (p< 0.05). Sonuç: Sigara içen asemptomatik bireylerde, SFT'ler normal olsa bile ekspiratuar YRBT' de saptanan hava hapsi hava yolu obstrüksiyonunun erken dönemde saptanmasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Correlations of chest radiographs, pulmonary function tests and high resolution computed tomography findings with small airway disease in asymptomatic smokers Objective: The purpose of our study was to correlate findings on postero anterior chest radiographs, pulmonary function tests (PFTs) and high-resolution computed tomography (HRCT) scans and to determine whether these findings may be complementary in assessing early diagnosis of small airway disease in asymptomatic smokers. Materials and methods: Fifty volunteers, who are smokers, underwent postero anterior chest radiography, PFTs and inspiratory and expiratory HRCT. Air trapping on HRCT scans were calculated using a visual score method. These scores were then correlated with chest radiographs and the results of PFTs. Results: Chest radiographs were normal in all patients. Expiratory air trapping was seen in all patients, but there was no air trapping on inspiratory HRCT scans. Air trapping was located in lower lobes in 17(%34) of 50 patients. PFTs showed an obstructive pattern in only 3(%6) of patients. But there was no significant correlation with air trapping scores. Total and mean pulmonary scores were significantly higher in the group who were smoking more than 20 packs/year (p< 0.05).Conclusion: Air trapping on expiratory HRCT may permit detection of airway obstruction in asymptomatic smokers even when PFTs are normal.