Van İl merkezindeki 13-20 yaş grubu lise öğrencilerinde astım sıklığı ve çeşitli risk faktörleri ile ilişkisi
- Tez No: 132405
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT UZUN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
4. ÖZET Astım sıklığı; dünyada v?- ülkemizde artmakla birlikte, ülkeden ülkeye ve aynı ülkenin farklı bölgelerinde değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada; ülkemizin doğusunda yer alan, sanayileşmenin az olduğu ve yüksek rakımlı ilimiz olan Van il merkezindeki 13- 20 yaş lise öğrencileri arasındaki astım prevalansının belirlenmesi ve çeşitli risk faktörleri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. The European Community Respiratory Health Survey (ECRHS) soruları esas alınarak hazırlanan anket, yüzyüze görüşme yöntemi ile Van il merkezinde okuyan 13-20 yaşlan arasındaki 6675 lise öğrencisine uygulandı. Yöneltilen sorulara eksik cevap veren 256 öğrencinin anketi çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamızda 6419 öğrencinin ( 4809 E, 1610 K) anket verileri analiz edildi. Anketteki 1, 1 A, IB, 5 ve 6 nolu sorulardan herhangi birine“evet ”yanıtı veren öğrencilere ayrıntılı sorgulama, fizik muayene ve solunum fonksiyon testi yapıldı. Van il merkezindeki lise öğrencilerinde; son 12 ayda görülen wheezing prevalansı %18.1 (erkeklerde %19.0, kızlarda %15.2), astım prevalansı %1.7 (erkeklerde %1.7, kızlarda %1.9) ve kümülatif astım prevalansı %18.1 olarak bulundu. Anket sorularından 1, İA, IB, 5 ve 6 nolu sorulara pozitif cevap veren 1 160 öğrenciye uygulanan fizik muayene, spiro metrik tetkikler ve anamneze dayalı astım prevalansı %3.7 (erkeklerde %3.9, kızlar %3.4) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY Prevalence of asthma, although increasing in the world and our country, differs from countryto country and even in the different regions of the same country itself. In this study, we aimed at determinating asthma prevalence among high school students between 13-20 years old in Van city center, which is located in high altitude and has poor technological fascilities in the East part of Turkey and its relation to the rise factors. An inguiry was prepared by using ECRHS and applied with face to face interviewing for 6675 high school students in Van. Two hundred and fifty-six students were excluded from the study due to incomplete answers. Data of inquiries of 6419 students were analyzed. Students, who answering as 'Yes' to tne at least one of the questions of numbers of 1, 1A, IB, 5 and 6 underwent further evaluation for physical examination and pulmonary function test. Wheezing prevalence in high school students were found to be 18.1 % (19.0 for boys, 18.1 % for girls) and cumulative asthma prevalence to be 1.7 % (1.7 % for boys, 1.9 % for girls. Asthma prevalence obtained from physical examination, spirometric measurements and history of the students who answering as positive to the questions of numbered with 1, 1A, IB, 5 and 6 was found to be 3.7 % (3.9 % for boys, 3.4 % for girls). There was a correlation between development of asthma and cigarette smoking anmal feeding and poor economical conditions (p < 0.05). As a conclusion, a detailed interviewing, physical examination and spirometric measurements applied for the patients with symptomatic as well as inquiry forms are more helpful and meaningful for the diagnosis of asthma. Our results on asthma prevalence well correlate with the others from other cities of Turkey.