Kronik obstrüktif akciğer hastalıklı, restriktif akciğer hastalıklı ve sağlıklı kişilerde maksimum inflasyonda göğüs kafesi çaplarının radyolojik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 132406
  2. Yazar: NURHAN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAMDİ MUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve restriktif akciğer hastalığının (RAH) toraks boyutlarına olan etkileri araştırıldı. Bu amaçla 20 KOAH'h, 10 RAH'lı ve 20 sağlıklı olgu çalışmaya alındı. Olguların FVC, FEVı, FEVı/FVC, PEF, FEF25-75, MEF50, MW değerleri ölçüldü. Postero anterior (PA) ve lateral akciğer grafileri çekilerek; ortalama lateral çap (LAort), ortalama postero-anterior çap (PAort), ortalama vertikal yükseklik (HDIort), torakospinal yükseklik (TSY), kraniokaudal gradient PA (KKGPA), kraniokaudal gradient LA (KKGLA) ve torasik indeks (Tİ) ölçümleri hesaplandı. KOAH'h grupta LAort, PAort, HDIort, değerlerinin kontrol grubundan (sırasıyla p0,05). Hem KKGPA hem de KKGLA ile BMI ve kilo arasında (sırasıyla p=0,006, p=0,002) (sırasıyla p=0,004, p=0,002) pozitif bir korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT In this study, the effect of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and restrictive pulmonary disease (RPD) on thorasic dimensions were investigated. For this aim, 20 COPD cases, 10 RPD cases and 20 healthy cases were included in the study. FVC, FEVı, FEVı/FVC, PEF, FEF25-75, MEF50, MW values were measured. Postero anterior (PA) and lateral chest graphies were taken; the measurements of mean lateral diamater (LAort), mean postero anterior diamater (PAort), mean vertical height (HDIort), thoracospinal height (TSH), craniocaudal gradient PA (CCGPA), craniocaudal gradient LA (CCGLA) and thorasic index (TI) were calculated. The values of LAort, PAort, HDIort were statistically significantly higher in COPD group than control group (p0,05). Positive correlation between craniocaudal gradient PA and BMI and weight (p=0,006, p=0,002 respectively) and between craniocaudal gradient LA and BMI and weight (p=0,004, p=0,002) was detennined.