Tip 2 diyabetes mellitus'un kadınlarda akciğer fonksiyonları üzerine etkisi
Effect of type 2 diabetes mellitus on lung functions in women
- Tez No: 638202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ SERTER, UZMAN ÖMER DÖNDERİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Chest Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamız 15.04.2010- 10.11.2010 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. İç hastalıkları polikliniğine başvuran, 40-60 yaş aralığında tümü bayanlardan oluşmuş toplamda 206 hastayı kapsamaktadır. Bu hastaların 101'i Tip 2 DM'li,105'i de hiçbir kronik hastalığı olmayan gönüllü bireylerden oluşmuştur. Çalışmamızda her iki gruba spirometri ile SFT ölçümü yapıldı. SFT parametrelerinin gruplar arasında karşılaştırmasında diyabetik grupta kontrol grubuna göre FEV1 ve FVC yüzdesi düşük; FEV1/FVC oranı artmış olarak bulunmuştur. Bu da bize restriktif akciğer fonksiyon bozukluğunu göstermektedir. FEV1/FVC oranı tüm olgularda >0,80 idi ve hiçbir hastada obstruktif akciğer fonksiyon bozukluğu düşünülmedi. FEF25-75
Özet (Çeviri)
Our study included a total of 206 patients aged 40-60, all women, who applied to the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital 1st Internal Diseases Outpatient Clinic between 15.04.2010 and 10.11.2010.101 of these patients have Type 2 DM and 105 of them are voluntary individuals who have no chronic disease.In our study, PFT measurement was performed by spirometry in both groups.Comparison of PFT parameters between groups in the diabetic group compared to the control group FEV1 and FVC percentage low; FEV1 / FVC ratio was found to be increased. This shows us restrictive pulmonary dysfunction.FEV1 / FVC ratio was> 0.80 in all cases and obstructive pulmonary dysfunction was not considered in any patient. In our evaluation of small airway obstruction using the FEF25-75