Toplum kökenli pnömonili olguların genel özellikleri ve etiyolojik ajanların dağılımı
Distrubition of etiologic agents in community acquired pneumonia patients
- Tez No: 132407
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF H. ÇIMRIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Toplum kökenli pnömoni (TKP), gelişmiş ülkelerde bile, halen oldukça sık görülmekte, mortalite ve morbiditesinin yüksek olması nedeniyle de ciddi bir sağlık problemi olmaya devam etmektedir ve infeksiyonlara bağlı mortalitenin önemli bir bölümünden sorumludur. Ülkemizde toplum kökenli pnömoni oluşumunda rol alan tipik ve atipik ajanların ortaya konulduğu çalışma yoktur. Bu nedenle Türkiye'deki toplum kökenli pnömonilerin etiyolojik etkenlerinin yurt dışında yapılmış çalışmalarda elde edilen etkenlerle hangi düzeyde örtüştüğü tam olarak belli değildir. Bu nedenle sistematik bir yaklaşımla, hastaneye başvuran pnömonili olgularda infeksiyon etkenlerinin dağılımını, sıklığını belirlemek, pnömoni oluşumuna yol açan faktörleri ortaya koymak çalışmamızın amacını oluşturdu. Çalışmamız bir yıllık prospektif bir çalışma olarak yapıldı. 96 hasta çalışmaya alındı. Tüm olgularda standart olarak mikrobiyolojik tanı için noninvaziv yöntemler kullanıldı. Hastaların genel özellikleri 96 hasta, mikrobiyolojik sonuçlar ise tüm tanısal yöntemlerin uygulanabildiği 72 hasta üzerinden değerlendirildi. Çalışmamızda 72 olgudan 56'sında (%77.8) etiyolojik tanı konuldu. En sık infeksiyon etkeni olarak viral etkenler (%57.1) saptandı. Viral etkenlerle birlikte %48.2 oranında diğer atipik ve bakteriyel ajanların mikst infeksiyon yaptığı saptandı. Viral etkenlerde tek patojen olarak TKP yapma oranı %17 ve bu etkenler arasında en sık Influenzae A virüsü (%6.9) bulundu. İkinci en sık pnömoni etkeni olarak C. pneumoniae (%28.6) ve üçüncü sıklıkta M. pneumoniae (%25.0) saptandı. S. pneumoniae %10.7 oran ile dördüncü, H. influenzae ve M. catarrhalis de beşinci (%7.1) sırada saptandı. Her iki etkenin de viruslarla %50 oranında mikst infeksiyon yaptığı görüldü. L. pneumophila çalışmamızda %1.8 oranında bulundu. Daha az sıklıkta P. aeruginosa (%3.6) ve S. aureus (%1.8) etken olarak saptandı. Olgularımızda mortalite oranını ise %10.4 olarak bulduk. 61Çalışmamız Türkiye'de TKP etkenlerinin dağılımını sistematik olarak araştıran ilk çalışmadır. Elde edilen veriler genel olarak literatür sonuçları ile uyumlu görünmektedir. Bu durum ülkemizde uygulanmakta olan ve esas olarak mevcut ulusal ve uluslararası literatüre dayandırılan Toraks Derneği'nin tanı ve tedavi rehberlerinin başarılı sonuçlarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Community-acquired pneumonia (CAP) is still most common and severe health problem because of having high mortality and morbidity and responsible for important part of deaths cause form infections. There is no study that explain typically and atypically etiologic agents that having role in being CAP in our country. About this, there is no significant concordance between etiologic agents that cause CAP in Turkey and foreing countries. Our aim is systematically determinate the distrubition and frequancy of infection agents and explain the factors that cause pneumonia in patients who attend to hospital and diagnosed CAP. In our one year prospective study we enrolled 96 patiens in to study. We applied noninvazive diagnostic procedures for microbiological diagnose standartly to all patients. The general characteristics of patients studied on 96 patients altough microbiological results was determined on 72 patients who all diagnostic tests could applied. We described etiologic diagnose in 56 (77.8%) of 72 patients. Most common infective agents were viruses (57.1%). Altough we determined other atypically and bacterial agents that cause mixt infections with viral agents in 48.2%. In viral agents the rate of CAP with one pathogen was 17%. In these pathogens the most common identified agent was Influenza A virus (6.9%). The second most common pneumonia cause was C. pneumoniae (28.6%) and the third agent was M. pneumoniae in 25.0%. S. pneumoniae was in fourth etiologic infective agent with 10.7% rate and H. influenzae and M. catarrhalis were fifth most common etiologic agents (7.1%). Both these agents were shown in mixt infections with viruses in 50.0% rate. L. pneumophila was found 1.8% in our study. P. aeruginosa (3.6%) and S. aureus (1.8%) were deteterminated more less etiologic agents. Our mortality rate was 10.4%. This study is the first study that investigate distrubition of CAP causes systematically in Turkey. Our data is similar with literature. These results are support 63Turkish Thorasic Society diagnose and treatment guidelines that prepared based on national and international literatures and using in Turkey.