Deneysel testis torsiyonunda iskemi reperfüzyon hasarının biyokimyasal olarak değerlendirilmesi ve verapamil ile pentoksifilinin etkinliği
- Tez No: 132432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Ürolojik acillerden olan testis torsiyonu ile testisde kan akımı azalmakta veya tamamen kaybolmaktadır. İskemi ile hem torsiyone testisde hemde karşı testisde hasar oluşmaktadır. Ayrıca tedavi amacıyla yapılan detorsiyon işlemi sonrasında reperfiizyon hasrı oluşmaktadır. Bu hasar, reperfüzyon sonucu ortaya çıkan serbest oksijen radikallerinin yaptığı lipid peroksidasyonunun malondialdehit (MDA) ve lökositlerin rolününde myeloperoksidaz (MPO) ölçülmesiyle değerlendirilir. Çalışmamızda toplam 40 adet Wistar Albino cinsi erkek rat kullanılmıştır. Her grupta 8 rat olacak şekilde sham, iskemi, iskemi-reperfüzyon, iskemi- reperfuzyon + verapamil ve iskemi-reperfuzyon + pentoksifilin olarak 5 grup oluşturulmuştur. Ratlann sol testisleri saat yönünde 720° döndürülerek torsiyon uygulanılmıştır. İskemi grubuna 3 saat torsiyon, iskemi-reperfuzyon grubuna 3 'er saat torsiyon ve detorsiyon uygulanmıştır. Pentoksifilin veya verapamil reperfüzyondan 30 dakika önce verilmiştir. İşlemler sonrasında sakrifiye edilen ratlara bilateral orşiektomi yapılmıştır. Her iki testis dokusunda ayrı ayrı MDA ve MPO ölçümü yapılmıştır. Torsiyone testisde, iskemi ve iskemi-reperfüzyon grubunda sham grubuna göre ayrıca iskemi-reperfuzyon grubunda iskemi grubuna göre doku MDA ve MPO düzeyleri anlamlı olarak artmıştır. Verapamil ve pentoksifilin verilen gruptada iskemi-reperfüzyon grubuna göre doku MDA ve MPO düzeyleri anlamlı olarak azalmıştır. Karşı testisde, iskemi ve iskemi-reperfüzyon grubunda sham grubuna göre doku MDA ve MPO düzeyleri anlamlı artmıştır. İskemi-reperfüzyon grubunda iskemi grubuna göre MDA daki artış anlamlı bulunmamış fakat MPO değerinde anlamlı artış görülmüştür. Pentoksifilin verilen gruptaki azalma anlamlı bulunmamış, verapamil verilen gruptaki azalma anlamlı bulunmuştur. İskemi ve iskemi-reperfüzyonda yükselen MDA ve MPO değerleri her iki testisde hasar oluştuğunu ve bu hasarda lökositlerin de rolünün olduğunu göstermiştir. Pentoksifilin torsiyone testisdeki hasan azaltmada etkili olduğu fakat karşı taraf teslis hasarına etkili olmadığı görülmüştür. Verapamilin ise her iki testis hasarım da azalttığı tespit edilmiştir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY In testis torsion, which is an urological emergency, blood flow in testis decreases or dissepears completely. Injury is seen both in the torsioned and the contralateral testis. Ischemia-reperfusion injury occurs after detorsion procedure which is done as a treatment. This injury is evaluated by measuring the malondialdehyde (MDA) levels; which is a sign of the lipid peroxidation formed by free oxygen radicals after reperfiision and by measuring the myeloperoxidase (MPO) levels which shows the role of locousite(?). In our research, we used 40 Wister Albino type male rat totaly. We formed five groups: ischemia (I), ischemia-reperfusion (IR), IR+verapamil and IR+pentoxifyline containing 8 rats in each of them respectively. Torsion is applieated by rotating the rats left testis 720° in clocwise rotation. In the I group, torsion is applieated for 3 hours and in the IR group, detorsion is applieated for 3 hours. Pentoxifyline or verapamil is given 30 minuts before reperfusion. Bilateral orchiectomy is done on the rats which are sacrified after the procedures. In both testes tissues, MDA and MPO levels are measured respectively. In torsioned testis, the tissue MDA and MPO levels are ingreased significantly in I and IR group when compared to the sham group and in IR group when compered to the I group. In the group whichis given verapamil and pentoxifyline, the MDA and MPO levels are decreased significantly when compared to the IR group. In the contralateral testis, the MDA and MPO levels are increased significantly I and IR group, when compared to the sham group. In the IR group, whencompared to the I group, we didn't find ann significant increase in means of MDA but found this significant increasein means of MPO. We didn't notice a significant decrease in the pentoxifyline group but found in the verapamil delivered group. The MDA and MPO variables in ischemia and reperfusion, show thatwhich are increased there is injury in both testes, and locosites have gat roles in this injury. It is shown that pentoxifyline is effective in degreasing the injury in the torsioned testis but didn't have any effect over the injury in the contralateral testis. Verapamil is found to be effective in decreasing the level of injury in both testis. 44