Mesane tümörlü olgularda immün sistem değerlendirilmesi ve genetik instabilite araştırılmasının önemi
- Tez No: 132433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET îmmün sistem aktivitesi ve genetik anormallikler ile malign tümörler arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çalışmaların sayısı gittikçe artmaktadır. Kromozomal ve immünolojik çalışmalar ile, bu kanserlerin özelliklerinin daha da ayrıntılı olarak ortaya çıkarılması, tanıda tedavi ve prognozda genetik analizin ve immünolojik markerların yol gösterici bir bileşen olması doğrultusunda umut verici gelişmeler kaydedilmektedir. Bu çalışma Mayıs 2000 ile Haziran 2003 tarihleri arasında mesane tümörü ile ilgili yakınmalar nedeniyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran ve tamsal değerlendirme sonucunda mesane tümörü tanısı alan, herhangi bir tedavi görmemiş toplam 30 hastada prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastalar, yüzeyel mesane kanseri olan 22 hasta, invaziv mesane kanseri 8 hasta ve herhangi bir malignitesi veya immünolojik anormalliği olmayan kontrol grubu 30 hasta olmak üzere 3 gruba ayrıldılar. Tüm hastalardan peroperatuar lenfosit alt gruplarının (CD3+, CD4+, CD8+, CD19+, CD16++ CD56+, Akt T) analizi ve kromozom tayini yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies based on cell-mediated immunity and genetic abnormalities between malignant tumours are increasing. With the help of chromosomal and immunologic studies, cytogenetic and immunologic events that underly the cancer have been elucidated and there have been great advances in prognostic and therapeutic uses of chromosomal analysis and immunologic markers recently. This study was conducted between May 2000 and June 2003 in 30 patients with the complaints of bladder cancer and diagnosed as bladder cancer who were admitted to Gülhane Military Medical Academy Department of Urology. The patients were divided into 3 groups as 22 patients with superficial bladder cancer, 8 patients with invasive bladder cancer and 30 patients with control subjects without any malignancy or immunologic abnormality. Lymphocyte subsets (CD3+, CD4+, CD8+, CD 19+, CD 16++ CD56+, Act T) and chromosomal analysis were performed in all patients.