Deneysel testis torsiyon modelinde anne sütü eksozomunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Evolution of the effectiveness of mother milk exosome in experimental testicular torsion model
- Tez No: 744427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SONAY YALÇIN CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda, testis torsiyonunun tedavisinde anne sütü eksozomunun etkinliğinin incelenmesi ve gelecekte yapılacak çalışmalar için anne sütü eksozomunun önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 8 er adet ağırlıkları 250-350 gr arasında değişen Sprague Dawley cinsi erkek ratlarla 3 grup şeklinde çalışma yapıldı. Grup 1'deki ratlara skrotal insizyon yapılıp başka bir işlem yapılmaksızın kapatıldı. Grup 2'deki ratlara skrotal insizyon yapıldıktan sonra sol testis saatin aksi yönünde 720 derece döndürülüp karın ön duvarına 3/0 ipek dikişle tespit edildi; bu işlemden 4 saat sonra tekrar insizyon yapıldıktan sonra detorsiyon yapıldı. Grup 3'deki ratlara skrotal insizyon yapılıp sonra sol testis saatin aksi yönünde 720 derece döndürülüp karın ön duvarına 3/0 ipek dikişle tespit edildi; bu işlemden 4 saat sonra yapılacak detorsiyondan 30dk önce sol testise intraperitoneal (ip) 1cc eksozom yapılıp 2 saat daha beklendi. İlk ameliyattan 6 saat sonra tüm ratlara skrotal insizyon yapılıp sol testisleri çıkarılıp biyokimyasal ve histopatolojık inceleme için ikiye bölünüp uygun şartlarda laboratuvara gönderildi. Tüm deneklere kansızlaştırma yöntemi ile ötenazi uygulandı. Testis torsiyonunda reperfüzyon hasarının önlenmesinde eksozomun etkisi biyokimyasal olarak, doku malondialdehit (MDA), superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) düzeylerine bakıldı. Ayrıca histopatolojik etkisini göstermek için Johnsen Testiküler Biyopsi Skorlaması (JTBS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to examine the effectiveness of breast milk exosome in the treatment of testicular torsion and to reveal the importance of breast milk exosome for future studies. Materials and Methods: In our study, 8 Sprague dawley male rats, each weighing between 250-350 gr, were studied in 3 groups. A scrotal incision was made in the rats in Group 1 and closed without any other procedure. After the scrotal incision was made in the rats in Group 2, the left testis was rotated 720 degrees counterclockwise and fixed to the anterior abdominal wall with 3/0 silk sutures; Detorsion was performed after the incision was made again 4 hours after this procedure. A scrotal incision was made in the rats in group 3, and then the left testis was rotated 720 degrees counterclockwise and fixed to the anterior abdominal wall with 3/0 silk sutures; 30 minutes before the detorsion to be made 4 hours after this procedure, 1cc exosome was applied to the left testis and waited for another 2 hours. Six hours after the first operation, scrotal incision was made in all rats, their left testicles were removed, and they were divided into two for biochemical and histopathological examination and sent to the laboratory under appropriate conditions. All subjects were euthanized by anemia method. The effect of exosome on the prevention of reperfusion injury in testicular torsion was evaluated biochemically, tissue MDA, SOD, CAT levels. It was also evaluated with JTBS to show its histopathological effect.